Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2.
Luni , 12 Martie , 2007
Volvo C30, oficial pe piata baimareana
Dupa ce a fost lansat anul trecut la Salonul Auto de la Geneva, Volvo C30 isi face aparitia in mod oficial si pe piata romaneasca. Dupa lansarea din Bucuresti, masina cu un design deosebit a fost lansata si in Baia Mare, la showroom-ul firmei. Au participat invitati de la Bucuresti si din municipiul de pe Sasar.
Noul C30 se adreseaza segmentului de piata reprezentat de clientii tineri, cu un stil de viata activ, cu preponderenta din mediul urban. Pentru a „face cu ochiul” acestui public exigent, Volvo a apelat la un design inedit si modern, dar, in acelasi timp, simplu si adaptat la o viata alerta.
Un design revolutionar
C30 este cea mai mica masina din gama de modele Volvo. Dotat cu un corp solid, un sasiu sportiv si motorizari puternice, modelul C30 ofera o experienta dinamica in condus. Interiorul, creat pentru a fi functional, inglobeaza un numar variat de dotari inteligente menite sa asigure confortul si flexibilitatea, atat pentru locurile din fata, cat si pentru cele din spate. Ca si celelalte modele Volvo, C30 a fost creata pentru a fi o masina extrem de sigura. Obiectivul: cea mai buna masina din clasa sa.
„Forma compacta a modelului C30 nu a impiedicat proiectantul sa creeze un interior spatios. Pana si cel mai mic model Volvo ar trebuie sa ofere sentimentul unei masini premium. Calitatea C30 se aplica nu numai asupra infatisarii, ci si asupra modului in care se conduce. Intentia noastra este sa atragem oameni carora le place condusul”, a declarat Ovidiu Pop, directorul de vanzari a firmei Volvo Baia Mare.
Datorita proportiilor mici si designului bine gandit, Volvo C30 este foarte usor de condus, chiar si in spatii limitate. De asemenea, este construit dupa aceleasi principii ca si celalalte modele Volvo. Nivelul ridicat al controlului si raspunsul precis la comenzi reprezinta atuurile cheie ale masinii. Ca optiune de echipare se poate asambla un sasiu mai sportiv.
Siguranta de cinci stele Euro NCAP
Cu toate ca dimensiunile exterioare ale masinii sunt mai mici decat ale oricarui alt Volvo, C30 ramane la fel de sigura. Masina a trecut cu brio testele europene la NCAP, obtinand cinci stele la toate capitolele.
Gradul de securitate isi face simtita prezenta de la nivelul conceptiei interiorului masinii, in care soferul se bucura de un mediu adaptat perfect la nevoile sale. Comenzile cele mai uzitate au fost pozitionate in cele mai accesibile locuri. Vizibilitatea laterala este o problema rezolvata la C30 pentru ca portierele au fost atent proiectate pentru a nu incurca vederea soferului. Una peste alta, alegerea unui Volvo C30 este o „investitie” mai mult decat profitabila. Daca nu credeti, treceti pragul reprezentantei baimarene a firmei Volvo.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.