Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Gheorghe Voinescu, fostul activist PCR, bantuie inca prin Agentia de Protectia Mediului Maramures (APM), institutie pe care timp de vreo patru ani a condus-o cu mana de „fier”. Daca ar fi fost in beneficiul mediului maramuresean, nu ar fi fost nici o problema, dar Voinescu s-a dovedit a fi cel mai netransparent conducator al unei institutii publice. Ce poate fi mai elocvent decat modul in care se intra in sediul APM: doua randuri de usi, trebuie sa suni la biroul celui pe care il cauti, acesta sa vina sa iti deschida… Sau trebuie sa te milogesti de vreun angajat zarit prin geam sa-ti deschida (daca are cartela). APM are un sediu modern, cu un sistem de acces dupa chipul si asemanarea fostului sef. Povestea cu PUZ-ul Parcului Municipal l-a scos pe Voinescu dintr-un con de umbra, unde a fost aruncat de schimbarea din functie. Ca sef de serviciu, Voinescu se spala pe maini la orice „interpelare”. De la retrogradarea sa, am avut vreo doua intalniri si singurele raspunsuri primite la intrebari au constat din grimase si ridicatul umerilor. Nu l-am mai fi pomenit, articolul aparut in GAZETA (care facea referire la afacerea „Cartierul Castanelor”, locul unde Viorel Zoicas-AGECOM vrea sa ridice un cartier select) nu ar fi iscat reactii ciudate intr-o publicatie a unor prieteni-colegi. De altfel, in publicatia respectiva, popularizeaza cu generozitate aceasta dorinta a lui Zoicas. Mahniti, am aflat ca articolul nostru este o facatura comandata de…nu stiu cine. O telenovela, dar este grav ca ni se contesta realitati evidente, adica cifrele privind poluarea solului ar fi scoase din „burta”. Contestati de cei care n-au vazut dosarul de mediu al terenului in cauza. Si, apropo, ne-am adus aminte de faptul ca dupa terminarea exploatarii haldei de steril de pe iazul Meda, s-a solicitat avizul de mediu. Au fost doua dezbateri publice la care institutul de la Bucuresti a dat un verdict: „intre 5 si 10 ani” pe terenul de sub halda de steril este interzisa orice constructie, nici macar cu destinatie industriala. Decizia este mentionata in documente. Iar Voinescu stie. Insa tace. Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.