Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 9 Martie , 2009
Vin Sefii de deconcentrate!
Dupa impartirea institutiilor deconcentrate, PSD si PD-L s-au apucat sa imparta sefiile pe institutiile pe care le-au castigat in portofoliu. Aceasta nominalizare a dus la alte discutii si certuri in cele doua filiale de partid. Social-democratii au incercat sa dea o tusa de transparenta si au organizat o intalnire a forurilor superioare ale filialei de partid, pentru a discuta si vota solicitarile. A fost prezent cel care vegheaza la bunul mers al activitatii organizatiei, vicepresedintele PSD, Radu Munteanu. Dar acesta nu ii cunoaste pe propusii maramureseni, asa ca a fost doar un act de prezenta. In spatele usilor inchise, departe de presa, de solicitanti, liderii au discutat, s-au certat si au decis cine si ce post obtine. In mare, lista social-democrata este cunoscuta si majoritatea persoanelor a fost ghicita de presa sau de cei care s-au interesat de acest subiect.
Discutii au fost la Directia Silvica, la APIA, unde Gheorghe Visovan a fost sfatuit sa stea de-o parte, din cauza problemelor pe care le are. Institutia deruleaza sume importante de bani din fondurile europene. Cu toate argumentele, a fost acceptat pe post. Pesedistii s-au grabit si acolo unde ei au crezut ca nu vor fi probleme, au si trimis nominalizarile la Bucuresti. Potrivit lui Mircea Dolha, primele numiri la deconcentrate vor fi facute in urmatoarele zile. Liderii pesedisti au afirmat ca mai sunt cateva institutii care nu si-au gasit stapan si este posibil sa aiba loc permutari cu functii ale pedeleului. De aici rezulta ca, dincolo de declaratii, pesedistii nu au chiar asa de multi profesionisti. De exemplu, la APM, pentru functia de adjunct si-a depus C.V. o mai veche cunostinta: Gheorghe Voinescu. Fost activist de partid in perioada comunista si facut sef de A. C. Ilie la Mediu, peste noapte. De atunci, Voinescu se autointituleaza ecologist si are dorinte de a ajunge iar in functii de conducere. „Pai, a fost singurul care a solicitat!”, a fost raspunsul liderilor social-democrati.
La PD-L, a fost mai simplu. Mircea Man a scos lista cu cei pe care i-a uns sefi si a trimis-o spre validare. Pana acum, o surpriza ar putea fi alegerea pentru Cadastru si Publicitate Imobiliara. Un consilier pedelist va fi director, dar si ales local, deoarece nu exista o incompatibilitate.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.