Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 27 Martie , 2006
Viitorul turismului maramuresean
Un proiect de dezvoltare a depresiunii Maramuresului din punct de vedere al turismului cultural, agroturismului si ecoturismului pare a fi intrat pe fagasul normalitatii. Marturie stau sutele de pensiuni care prospera.
De curand, la Sighetu Marmatiei a avut loc un simpozion care si-a propus sa evalueze si sa planifice activitatile de turism cultural, agroturism si ecoturism, in scopul dezvoltarii depresiunii Maramuresului. Simpozionul, in cadrul caruia conlucreaza Primariile Sighet si Solotvino (Ucraina), ONG-urile UNESCO Pro Natura si REC din Bucuresti si Asociatia “Valea Verde” din Sighetu Marmatiei este finantat cu 49.000 de euro, din care 5.100 de euro este contributia administratiei sighetene. Din nefericire, nici la acest simpozion, nici la celelalte activitati desfasurare in ultimele luni, primarul orasului Solotvino (Slatina din Ucraina), Ildiko Sokolan, nu a participat (motivul ar fi fost neobtinerea vizei de intrare in Romania). Revenind la proiectul amintit, am obesrvat un fapt interesant: coordonatorul proiectului este viceprimarul de Sighet, Stefan Beres, care primeste si o indemnizatie pentru asta.
Daca initial ideea a fost ca proiectul romano-ucrainean va deschide o punte intre cele doua comunitati, acum este clar ca nu s-a reusit acest fapt. Desi Sighetul si Solotvino sunt situate la doar 3 km distanta unul de altul, cu toate ca amandoua orasele sunt conduse de ani buni de primari-femei, legaturile intre cele doua localitati sunt practic inexistente, asta ca sa nu mai pomenim despre vreo eventuala infratire. Iar in Slatina-ucraineana traiesc 6.000 de romani...
Trecand peste acest aspect, simpozionul poate fi considerat o reusita, participantii insusindu-si o serie de strategii si informatii folositoare.
Cat despre turism, maramuresenii par a se fi amplasat pe drumul cel bun (desi Consiliul Judetean Maramures si Guvernul nu au fost in stare nici macar sa carpeasca drumurile ciuruite).
Marturie stau sutele de pensiuni care prospera. Pentru cei care traiesc din turism, aderarea la Uniunea Europeana va fi un motiv de bucurie, si nu spaima pierderii locurilor de munca.
Cifre si reactii
Stefan Beres (viceprimar in Sighet): „avem obiceiul sa facem teorie multa si sa nu mai ajungem la practica.”
Doina Balazs (proprietarul cochetei pensiuni „Bella” dintr-o zona pitoreasca a Sighetului): „in cei patru ani de functionare, pensiunea si-a impatrit turistii, ajungand anul trecut sa asigure peste 1.000 de nopti de cazare, si incasari pe masura. Secretul: seriozitatea, ospitalitatea, si calitatea bucatariei.”
Bogdan Albu (REC Romania-Bucuresti): „in Austria, turismul rural acopera doua treimi din totalul industriei de profil, si produce 15% din PIB, respectiv 40 de miliarde de euro! In Romania, ecoturismul se afla la inceput, si este confundat cu agroturismul. Pensiunile cu eticheta ecologica sunt inca extrem de rare, dar pot obtine tarife si de 50 euro/zi! Un lucru e cert, turismul cu produse cumparate de la Metro se va duce curand pe rapa. Daca in 1999, in tara existau 340 de pensiuni, anul trecut depasisera 4.000, iar numarul acestora creste anual cu 500. Azi, capacitatea de cazare depaseste 60.000 de locuri, un sfert dintre vizitatori fiind straini. Ce aduce rau turismul rural? Aglomeratie, poluare, scumpiri, cresterea preturilor terenurilor. Pentru a castiga mult din turism, Romaniei ii lipsesc: infrastructura adecvata, un sistem de informare bine pus la punct, si ghizii profesionisti.”
Teofil IVANCIUC
teofil@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.