Newsletter

Ultimele comentarii

Luni , 20 Martie , 2006

Victorie de… infarct

Cu 3 minute inainte de finalul primei reprize a meciului dintre Minaur si HCM Constanta, la o banala faza de joc, arbitrul Nicolae Coman s-a prabusit pe parchetul salii. Transportat de urgenta la spital, acesta a suferit un infarct si a intrat in coma. Minutul 27 al primei reprize a sfertului de finala al Cupei Romaniei dintre Minaur Baia Mare si HCM Constanta. Un contraatac se transforma intr-o faza pozitionala, toti ochii sunt atintiti asupra mingii. Este momentul in care arbitrul brasovean Nicolae Coman se prabuseste, secerat, pe parchetul salii. Jucatorii nu inteleg ce se intampla, medicii incearca sa-l trezeasca. Cu greu ajunge pana la masa arbitrilor, unde comunica faptul ca nu mai poate continua, insista sa treaca pe la vestiare, dupa haine, dar se mai prabuseste o data pe traseu. Ambulanta il asteapta in fata Salii Sporturilor, dar pentru Coman e deja prea tarziu, sufera un nou infarct care il trimite in inconstienta, stare in care ajunge la sectia de urgenta a Spitalului Judetean. De atunci se afla in coma profunda, in stare critica, dar stabila (conform personalului medical), internat la sectia de terapie intensiva. Colegul sau, Remus Cojocaru, cel care a condus singur restul partidei s-a declarat socat de cele intamplate: „sunt bulversat, nu ma asteptam sa se intample asa ceva. Totul a decurs in regula pana in acel moment, chiar discutasem o faza de joc cu el cateva minute inainte de a se prabusi. Nu a avut niciodata probleme de acest gen si nu s-a plans de nimic inainte de inceperea meciului.” Se pare ca socul suferit este destul de grav, medicii dandu-i sanse reduse de a reveni vreodata pe terenul de joc, viata sa aflandu-se si acum intr-un real pericol. Partida, care a continuat cu un singur arbitru, a fost una foarte disputata, reeditandu-se astfel finala Cupei Romaniei de anul trecut, cand Minaurul pierdea la Sighisoara, in ultima secunda de joc, scapand printre degete trofeul. HCM Constanta nu a fortat prea tare, fiind lipsita si de piese grele (precum Stavrositu si Buricea accidentati), dar si prea increzatoare dupa victoria categorica din campionat. Victoria baimarenilor cu 29-26 (16-12) este cu atat mai valoroasa, cu cat este obtinuta in dauna unei echipe calificate in semifinalele cupelor europene si care nu a mai pierdut in tara de aproape un an (Constanta este neinvinsa in actualul campionat). Minaur a aratat ca se afla in evidenta crestere, tinerii elevi ai antrenorului Vlad Caba incepand sa semene din ce in ce mai mult cu o echipa competitiva. Sansele de a trece mai departe sunt minime, avand in vedere forta constantenilor pe terenul propriu si avansul de doar 3 goluri luat. Cert este ca victoria de miercuri poate insemna semnalul de start al revirimentului baimarean. Cine este Nicolae Coman? Nicolae Coman este unul dintre cei mai cunoscuti arbitri de handbal din Romania („celebritate” datorata si celor cateva kilograme in plus ale colegului sau de brigada, Remus Cojocaru). Fost handbalist la echipele din zona orasului Brasov, este un prosper om de afaceri si avea o conditie fizica de invidiat. „Niciodata nu a avut probleme de sanatate, nici in viata particulara, nici la meciuri”, il descrie colegul de fluier, Cojocaru. Starea lui este critica, dar stabila, asteptandu-se cateva zile pentru a se observa evolutia. Sotia sa a incercat sa-l transporte in orasul natal, dar medicii din Baia Mare au interzis cu desavarsire acest fapt, data fiind starea sa. Ziarele brasovene de joi nu au consemnat incidentul pentru a o proteja pe sotia arbitrului. Claudiu BABAN claudiu@gazetademaramures.ro