Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Lucratorul vamal, Vasile Carciu, de la Biroul Vamal Sighet, a fost prins in flagrant luand mita. Doar doua milioane de lei marcati au fost suficienti pentru a proba spaga, ca urmare vamesul a fost arestat pentru 29 de zile.
Ca in vama Sighet mafia si spaga sunt in floare, nu a fost niciodata un secret pentru nimeni. De altfel, chiar in paginile noastre au aparut informatii legate de acest subiect sensibil, informatii care, se pare, au dus la acest final asteptat.
Vasile Carciu a fost unul dintre vamesii sigheteni care au prosperat nepermis de mult, in ultimii ani. Acesta si-a „tras” printre altele o vila cocheta, care nu prea avea cum sa fie facuta din salariu, precum si masini din ce in ce mai scumpe (ultima, un Audi, ultimul model).
Dar, ulciorul cu care mergea Carciu la fantana, s-a spart lunea trecuta. In acea zi, Ioan Olah (administrator al SC Lismar SRL din comuna Remeti) a intrat in biroul vamesului respectiv, pentru a-i da cele 2 milioane ROL promise, dar care fusesera marcate in prealabil de catre DNA Cluj. Banii fusesera ceruti de vames, in schimbul eludarii controlului, si pentru facilitarea obtinerii actelor de libera trecere ale unor autovehicule importate de remetean din Germania.
Imediat dupa ce Carciu a inhatat banii, ofiterii au tabarat pe el, perchezitionandu-l, si descoperind inca doua plicuri cu bani ce nu fusesera inregistrate la intrarea acestuia in tura.
Conform anchetatorilor, acesta ar mai fi pretins si primit mita inca cel putin in doua cazuri, in luna iunie: odata de la SC Aviva Baia Mare – suma de 5 milioane ROL, si apoi de la SC ITA Production Sighet – 3 milioane ROL. Interesant, in aceste ultime cazuri, mita a fost mascata sub forma unor contracte de sponsorizare pentru Asociatia Sportiva Tisa Sighet, acolo unde joaca fotbal fiul vamesului. Pentru a-l ingropa si mai adanc, la dosar s-a adaugat si o inregistrare video, in care Vasile Carciu este surprins in timp ce primeste bani de la o traficanta de tigari ucrainene - Maria Kikenejdi.
Teofil IVANCIUC
teofil@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.