Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ™ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 11 Septembrie , 2006
Unsprezece pentru China
Noua elevi din clasele a XI-a si a XII-a ai celor mai importante licee din Baia Mare („Gheorghe Sincai”, „Vasile Lucaciu” si „Mihai Eminescu”) au plecat în seara zilei de 5 septembrie într-o excursie în orasul Shanghai (China), în calitate de câstigatori ai concursului de popularizare a mediului educational si de afaceri chinez. Concursul a fost organizat de un român stabilit de mai multa vreme acolo, Ludovic Balasko, si a constat dintr-un test grila despre cultura si literatura chineza, care a fost transmis prin e-mail participantilor si un eseu despre simbolistica „renasterii dragonului”. Astfel, au fost selectati cei noua elevi câstigatori, care, însotiti de 2 profesori vor petrece 7 zile în China, urmând sa vizioneze spectacole cu caracter traditional chinezesc, sa viziteze muzee de istorie sau arta traditionala, temple, sa ia contactul cu elevii si cu mediul scolar chinez, dar si sa guste din vestita bucatarie asiatica. „S-a luptat mult pentru ca acest proiect sa prinda viata. Administratia sprijina astfel de proiecte, iar eu sper ca efectul sa fie benefic, acela de înmultire a cunostintelor si diversificare a lor prin contactul cu mediul altor tari. Am facut o promisiune, si iata ca acum grupul e gata pentru a pleca. Poti sa ai câte drumuri vrei, daca nu ai tineri care sa înteleaga mediul”, a spus consilierul local Cristian Niculescu-Tâgârlas referitor la suma alocata de administratie pentru plecarea grupului, respectiv 11.300 euro. Printre cele mai importante obiective turistice care sunt în programul elevilor se numara: campusul unitati Fudan, Zuzuan Garden, Jada Buddha Temple, Sanghai Science Park, turul tunelului subacvatic, Oriental Pearl Tower sau parcul de distractii Jianianhua. Desi marea majoritate a elevilor nu stie nici macar un cuvânt în limba chineza, au promis sa faca o buna propaganda României si Maramuresului.
Claudiu BABAN
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.