Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Sighetu Marmatiei, singurul municipiu din tara care se incalzeste cu lemne, sta cu sufletul la gura si cu ochii la conducta: vor avea anul acesta gaz metan? Pentru ca in loc de raspuns sighetenii „aud” o lunga tacere, in 3 mai, impreuna cu echipa de arheologi de la Muzeul Judetean Maramures (condusa de dr. Carol Kacso), care au sarcina de a descarca arheologic santierul de aductiune, am purces intr-o preumblare pentru a vedea care e situatia. Iar vestile nu sunt rele.
La aductiune se lucreaza pe trei fronturi. Unul inainteaza dinspre Campulung spre Sarasau, altul din Campulung inspre Sapanta, iar cel mai recent a luat-o de la coada (locul statiei de distributie de langa Sighet) spre jonctiunea de la Campulung. Din estimarile noastre, Transgaz SA Medias mai are de executat vreo 5-6 km de conducta, in afara tronsonului de pe muntele Huta, care face legatura cu Negresti Oas. Conducta trece sinuos, ocolind calea ferata, soseaua, casele, prin livezi (au platit 1,5 milioane lei pentru fiecare pom „sacrificat”) si fanete. Santul de adapostire se executa la adancimea de 2 metri, iar sudurile tevii se verifica cu raze gamma.
Arheologii Muzeului Judetean au descoperit pe traseu o vatra de foc din epoca bronzului (la Sarasau), iar la Campulung o asezare preistorica (poate si cu nivel prefeudal), dar nu au considerat necesara oprirea lucrarilor pentru sapaturi de amploare.
In ce priveste lucrarile de distributie ale gazului din Sighet, acolo lucrurile stau tot pe loc. BERG Sistem GAZ SA, executantul adica, nu a facut in ultimul an si jumatate nimic. „Nimic” daca excludem faptul ca luna trecuta si-au amenajat sediul cu termopane, aer conditionat si tot tacamul. Cat despre sapaturi, tevi, racorduri... sa mai astepte! Asa ca urmeaza vestea proasta: Sighetul se va incalzi si in iarna 2005-2006 tot cu lemn de foc si brichete de rumegus. Chiar daca Romania a semnat tratatul de aderare la UE.
Teofil IVANCIUC
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.