Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 20 Martie , 2006
Unda verde pentru investitia din Baia Sprie
Viceprimarul orasului Baia Sprie, Octavian Cernestean, a pierdut batalia sabotarii unei investitii de 1 milion de euro. De la jumatatea anului trecut, GAZETA a publicat mai multe articole in care v-am prezentat modul in care viceprimarul urbei, cunoscut si sub titulatura de „baron PSD”, si-a folosit toata influenta, prietenii si familia pentru ca firma ginerelui sau sa poata construi un supermarket in „buricul targului”. Asta in conditiile in care prestigiosul concern german Tengelmann (prin SC Plus Discount Romania) s-a aratat interesat de o asemenea investitie in Baia Sprie, venind cu o oferta considerata mult mai buna pentru comunitate decat cea oferita de firma locala (Cernestean a sustinut de mai multe ori ca SC Luceafarul SRL este a ginerelui sau si ca nu are nici o legatura, dar la Camera de Comert si Industrie a Romanie el figureaza ca si administrator).
Dupa mai multe incercari de a baga bete-n roate investitiei germanilor, demersurile de sabotare din partea viceprimarului au culminat printr-o plingere la Tribunalul Maramures. “SC Luceafarul a reclamat ca nu am organizat bine licitatia, dar pana la urma s-a retras. Eu as spune ca a fost o incercare de blocare a investitiei. Acum sunt indeplinite conditiile legale, urmand sa trecem concesiunea in cartea funciara. In maximum o saptamana formalitatile se finalizeaza si vom elibera autorizatia de constructie. Cred ca supermarketul va fi deschis pana la Craciun”, a declarat Valer Barbuloviciu, primar in Baia Sprie.
Concluzia pe care ar trebui s-o traga Cernestean din toata povestea asta este ca nu-i bine sa minta, mai ales atunci cand face declaratii publice. Si ca lucrurile se mai si schimba in tara asta, chiar daca este vorba de nepotisme.
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.