Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 10 Aprilie , 2006
Un zambet pentru consilierii locali
Printre extinderi si PUZ-uri, PUD-uri si garaje nedemolate, de la antena lui Zoicas la gelateria lui George Pop, consilierii locali sunt obligati sa se pronunte asupra unor probleme care de multe ori depasesc puterea lor de intelegere. Faceam misto de faptul ca alesii incaseaza o indemnizatie, nici mare, nici mica, pentru activitatea depusa, adevarul este ca partea materiala a conditiei de consilier este nesemnificativa. Ei au, eventual, o oarecare putere, o oarecare posibilitate de a influenta „un ceva”. De aceea s-ar cuveni ca aceia ce trudesc in Consiliul Local sa primeasca sporuri. Ideea mi-a venit ascultandu-l pe liderul sindical din administratia locala, Liviu Pop. Satul ca este purtat „de la Ana la Caiafa” pentru minime cereri sindicale in favoarea functionarilor Primariei, Pop mi-a aratat ce sporuri salariale au primit functionarii unei Primarii din sud. Printre sporurile castigate in instanta figura unul tare de tot: spor de zambet, respectiv 15% din salariul de incadrare. Nu stiu daca un asemenea spor este potrivit pentru functionari, dar pentru consilierii nostri, cu siguranta ca da. Si pot sa si explic. Ovidiu Pop-EKKA are un ras sanatos, probabil si in functie de palaria purtata. La fel rade si Niculescu-Tagarlas, mai ales atunci cand reuseste sa-i incurce pe consilieri cu explicatiile „pe lege”. Vireg Arpad doar zambeste, el intelege mai multe decat arata. Seniorul, cum se putea altfel, surade, zambeste seniorial. In schimb, George Pop nu cred ca are simtul umorului. El surade stramb, de parca ar fi lins o inghetata cu termen de garantie depasit. Nemes de la PRM nu se vede daca zambeste, din cauza unei impresionante barbi. Vlad Onet nu zambeste, ca de obicei, el se abtine. Dorina Suciu zambeste timid, Doina Barbus zambeste de parca ar scuipa dupa cei de la GAZETA, iar democrata Florica Bolos, ba. Fanica Pop are un ras de om ce e satul de sedinte inutile. El rade practic. Nu la fel procedeaza Dumitru Matei. Liderul pesedistilor rade calculat. Are la el calculatorul, mai trage un calcul de nu iese socoteala din proiectul propus si i-l baga surazator lui Anghel in fata. „Ochiul lui Argus” surade cu inteles. Ar da un diagnostic, dar… Alexandru Metes rade cand nu trebuie, in contratimp cu vremea de afara. Boierul rade din coltul gurii. Sondajele ii permit. In concluzie, si avand in vedere diversitatea de zambete si rasete, propunem ca alesii baimarenilor sa primeasca spor de zambet.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.