Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlinÄ](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
RecomandÄrile Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziČii, filme, cÄrČiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiČ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 4 Septembrie , 2006
Un tānar presedinte liberal
Serban Marius Bondici se vrea unul dintre tinerii liberali activi ai Baii Mari. Baimarean īn proportie de 99,999% (n-a stat īn Cluj decāt primele trei zile de dupa nasterea sa), Bondici īsi doreste, pe termen scurt, un post de consilier local si, eventual, un post de senator sau deputat, dupa acumularea experientei politice necesare.
Reporter: De ce ati ales Partidul National Liberal dintre toate partidele din Romānia?Serban Marius Bondici: Pentru ca Partidul National Liberal este un partid care se adreseaza persoanei si mi se pare ca se potriveste cel mai bine cu ideea de promovare a tinerilor din Romānia, pentru ca tinerii reprezinta o forta īn Romānia si cu aceasta forta, daca o vom canaliza pe drumul care trebuie, vom obtine si rezultate. Rep.: Care ar fi diferenta fundamentala īntre doctrina liberala si celelalte doctrine ale partidelor din Romānia?S.M.B.: Diferenta fundamentala este tocmai ce am spus mai īnainte: faptul ca liberalismul se adreseaza persoanei si nu unor grupuri de persoane. Pentru noi, este importanta fiecare persoana īn parte, si nu un anumit grup de persoane. Rep.: Dupa o lunga perioada de frictiuni, se pare ca s-a fumat pipa pacii īntre liberali si democrati.Ce credeti, pāna la finalul anului se va realiza fuziunea anuntata dintre PNL si PD?S.M.B.: Nu stiu sa va dau un raspuns la aceasta īntrebare. Deocamdata, lucrurile se discuta la nivel de Bucuresti. Rep.: Tariceanu afirma, de curānd, ca e nevoie de discutii atāt la nivel central īntre liderii celor doua partide, cāt si la nivel local.S.M.B.: Deocamdata, pe plan local, nu stiu sa se fi discutat aceste probleme. E posibil sa se fi discutat si eu sa nu fi fost informat, dar, cu siguranta ca īn saptamānile care urmeaza vor avea loc discutii. Vom vedea...Rep.: Un senior liberal, care e destul de tānar, Adrian Cioroianu, afirma ca, daca se va realiza o fuziune īntre PNL si PD, ea se va face pe baza unui proiect liberal. S.M.B.: Parerea mea e ca īn cazul fuziunii a doua partide mari din Romānia ar trebui sa se tina cont de parerea ambelor parti, pentru ca exista doua doctrine care par apropiate, dar sunt totusi diferite. Ar trebui sa se ia de la fiecare ce are mai bun.
Rep.: Ce nu merge bine, ce incomodeaza īn cadrul Aliantei DA?S.M.B.: Diferentele de opinie la nivel national. Unii au o anumita parere despre ce se īntāmpla īn Romānia, altii au o alta parere, si din aceasta cauza se ajunge greu la un numitor comun. Sunt totusi doua partide, e o lupta īntre ele, nimeni nu vrea sa cedeze usor. Noi nu putem accepta suprematia PD-ului, iar PD-ul nu poate accepta suprematia PNL-ului. E vorba de diferite probleme economice, sociale sau chiar de politica externa, cum e cazul problemei retragerii trupelor romāne din Irak. Īn fiecare mariaj exista probleme, nu exista un mariaj perfect. E normal sa existe probleme si discutii. Rep.: Liberalii s-au pronuntat pentru retragerea trupelor din Irak, īn vreme ce democratii sustin ca aceasta idee este un act de iresponsabilitate. Cum vede un tānar liberal aceasta disputa?S.M.B.: Fiecare persoana este libera sa-si exprime parerea. Eu cred, la fel ca marea majoritate a liberalilor, ca trupele noastre au stat destul īn Irak, ca si-au facut datoria fata de NATO si ca, la fel ca majoritatea tarilor care au trimis trupe īn Irak, ar trebui sa avem si noi macar un program de retragere a trupelor. Noi ne-am facut datoria si cred ca a venit momentul sa ne retragem trupele din acea zona de conflict.Rep.: Ati amintit de problemele existente īn cadrul mariajului dintre PNL si PD. Exista si posibilitatea ajungerii la un divort?S.M.B.: Īntotdeauna exista posibilitatea de a se ajunge la un divort...
Rep.: Ce credeti, la urmatoarele alegeri, cele doua partide vor mai merge īmpreuna?S.M.B.: E greu de spus. Oricum, īmpreuna, cele doua partide reprezinta o forta. Rep.: Nu-i un fel de struto-camila alianta asta dintre PNL si PD? PNL e un partid de dreapta, iar PD unul de stānga...S.M.B.: Ce sa zic, s-au gasit punctele comune care sa sustina aceasta alianta si care sunt īn favoarea Romāniei. Tragem toti la aceeasi caruta, tragem toti sa intram īn Uniunea Europeana.Rep.: Ce proiecte are īn desfasurare organizatia baimareana a Tineretul National Liberal?S.M.B.: O sa īncercam sa aducem cāt mai multi tineri de valoare. Acesta este obiectul meu pentru urmatoarele sase luni. Trebuie sa activam si organizatiile de cartier, care pāna acum nu au fost puse pe fagasul normal. Vom avea alegeri si la organizatia studenteasca, organizatie cu destul de putini membri, ce trebuie revigorata. Vom finaliza si campania de strāngere de semnaturi pentru retragerea trupelor din Irak, campanie care se afla acum īn prima etapa. Īn rest, vom īncerca sa organizam cāt mai multe actiuni pentru tineret. Trebuie sa-i constientizam pe tineri ca numai prin implicare pot sa-si obtina ceea ce-si doresc. Nu vor obtine niciodata nimic daca vor astepta mereu sa le rezolve cineva problemele.
Carte de vizita:
Serban Marius Bondici s-a nascut la 29 martie 1981, īn Cluj Napoca. A absolvit Liceul „Gheorghe Sincai” din Baia Mare īn 1999 si Universitatea Tehnica din Cluj Napoca, sectia Energetica, īn 2004. A continuat facultatea cu un masterat īn domeniul ingineriei electrice (finalizat īn anul 2005). Din 2004, este doctorand al aceleiasi Universitati Tehnice din Cluj Napoca, cu lucrarea de doctorat „Studiul golurilor de tensiune si a supratensiunilor de scurta durata”. Este inginer si lucreaza la Electrica Baia Mare, la serviciul de Studiu si urmarirea lucrarilor de investitii. A intrat īn Partidul National Liberal īn anul 2003, iar din iulie 2006, este presedintele Tineretului National Liberal Baia Mare.
Ioan BOTIS
ibotis@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalČi
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
ComenteazÄ acest articol
AdaugÄ un comentariu la acest articol.