Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 20 Martie , 2006
Un nou sat in Maramures
* Pe harta Maramuresului a mai aparut o localitate, Salta, rupta din Rozavlea
In 12 martie, in cadrul unui referendum la care au participat 72 % dintre votantii comunei Rozavlea, s-a decis ferm (cu peste 99 % din sufragii): catunul Salta a promovat la statutul de sat!
Am mai scris despre Salta, asezare pitoreasca, dar cvasinecunoscuta, si pusa la grea incercare de drumul greu accesibil. La acea vreme am purtat si discutii in contradictoriu cu primarul Rozavlei care, pentru a putea obtine fonduri pentru amenajarea drumului de acces, a promis infiintarea satului Salta, ceea ce s-a si facut!
Salta este in fapt o vale lunga de vreo 8 km, asezata perpendicular pe Iza, cu vreo 100 de gospodarii raspandite pe versantii domoli, si cu peste 200 de locuitori, o asezare pitoreasca rupta de lume, situata intre Rozavlea, Sieu, Glod si Poienile Izei. Pentru rozovleni, Salta nu este doar o ulita lunga si noroioasa, situata la margine de comuna, ci un sat adevarat, cu biserica, scoala, cimitir, magazin, moara, horincie si gater.
Pentru a demonstra asta, ei au votat duminica trecuta, pentru viitorime. La auzul rezultatelor, primarul comunei s-a entuziasmat si a declarat ca, in timp, se va deschide un punct sanitar si un centru postal in noul sat, astfel ca „saltenii” sa nu mai trebuiasca sa se deplaseze pentru orice, o distanta de 8-9 km pana in centrul Rozavlei. In plus, noul sat va beneficia de un drum modern de acces, ceea ce va introduce automat zona si in circuitul turistic. Pentru legiferarea noii situatii edilitare, urmeaza ca Prefectura Maramures sa transmita Guvernului propunerea de trecere a catunului Salta la rang de sat, apoi se asteapta emiterea unui act legislativ in acest sens.
Cu doua luni in urma, in timpul unei discutii in contradictoriu cu primarul Gheorghe Visovan, acesta a spus ca din cauza unui articol caustic al subsemnatului a fost nevoit sa intreprinda demersurile pentru infiintarea noului sat! C-o fi asa sau ba, nu stiu, dar ma simt mandru ca as putea fi trecut, cine stie, pe randul cel mai de jos, al celor care au pus o piatra la infiintarea noului sat Salta. Oricum, meritul scrierii unei noi pagini de istorie revine edililor comunei Rozavlea, si celor peste 1.900 de votanti care au spus un „da” hotarat ideii. Salta, sa traiesti cel putin o mie de ani!
Teofil IVANCIUC
teofil@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.