Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Marţi , 9 Noiembrie , 2010
Uau! Asfaaalt in Bocicoi!
Mare minune in Bociciu Mare: s-au turnat doi kilometri de asfalt! Desi unii ar putea ridica din umeri replicand „ei si?”, pentru localnici este cu adevarat un eveniment de anvergura. Asta pentru ca de cel putin 3 ani, autoritatile locale trimit adrese peste adrese celor din fruntea judetului si pana acum nimeni n-a ridicat un deget.
S-a ajuns pana acolo incat oamenii din zona au decis sa urce in autobuze si sa faca miting in fata Prefecturii, iar firmele care efectueaza transport de persoane au amenintat ca-si intrerup cursele din cauza faptului ca-si distrug masinile in gropile din drum. Primarul Liviu Lazarciuc ne-a declarat: „Ne-au asfaltat drumul pe tronsonul de la bariera pana la Gara. Este vorba de covor asfaltic pe o lungime de 2 kilometri. De cel putin 3 ani tot tragem de cei de la Consiliul Judetean sa ne asfalteze drumul. Am trimis numeroase adrese. Noroc cu vicepresedintii CJ Calin Matei si Emil Marinescu, pentru ca impreuna au facut front comun si au sustinut necesitatea acestei lucrari. Normal ca oamenii s-au bucurat pentru ca acum aproape tot Bocicoiul este asfaltat. Acum este asfalt pana aproape de Gara Bocicoi. Drumul este foarte circulat. Plus ca cei cu microbuzele care circula pana la Lunca la Tisa si autobuzele Maranord care vin pana in Bocicoi, s-au plans de nenumarate ori”.
Pentru a se rezolva in totalitate problema ar mai fi nevoie sa se toarne asfalt le o lungime de vreo 3 kilometri, asta pentru a se pune la punct traseul spre Lunca la Tisa. „Nu cred ca anul acesta se vor rezolva si restul de 3 kilometri. Oricum, este bine si ca am reusit atata, ca era un mare of al nostru”, spune Lazarciuc. Trebuie mentionat faptul ca autoritatile locale nu pot interveni cu lucrari la acest drum pentru ca este vorba de Drumul Judetean 185, care este in administrarea judetului.
„Normal ca oamenii s-au bucurat pentru ca acum aproape tot Bocicoiul este asfaltat. Acum este asfalt pana aproape de Gara Bocicoi. Drumul este foarte circulat. Plus ca cei cu microbuzele care circula pana la Lunca la Tisa si autobuzele Maranord care vin pana in Bocicoi, s-au plans de nenumarate ori” - Liviu Lazarciuc, primar Bocicoi
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.