Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 14 Februarie , 2005
Trianonul care trãieste în ei
Cei mai mulþi dintre românii „cu scaun la cap” au tratat filmul lui Koltay Gabor ºi Raffay Erno cu destulã detaºare, demontându-l civilizat ºi european, din toate punctele de vedere. Fiind un tip mai puþin european, m-am enervat ºi am înjurat birjãreºte, pentru cã n-am vãzut niciodatã atâtea aberaþii concentrate pe câþiva metri de peliculã.
Hidoºenia produsã de Koltay Gabor ºi Raffay Erno este de cele mai multe ori plicticoasã prin ostentaþia cu care redã o jelanie mai mult decât pateticã, dar nu asta enerveazã, ci câteva mesaje pe care filmul le transmite.
“Genocid paºnic”?
Arhicunoscutul pastor Laszlo Tokes vorbeºte, spre exemplu, de un “genocid paºnic” dus de Statul român împotriva maghiarilor din Transilvania, în perioada 1992 – 2002! Suspectat de mai multã vreme de port ilegal de creier, pastorul amintit ori nu cunoaºte accepþiunea termenului de “genocid”, ori dã dovadã de o rãutate cãreia nu-i gãsesc rostul. În oricare dintre cele douã variante, popa în cauzã nu-i deloc european. Cu toate acestea, Koltay ºi Raffay susþin cã filmul lor este profund european…
Laszlo Tokes ºi-a continuat delirul, deloc mistic, afirmând cã maghiarii din Cluj s-au împuþinat în ultimii ani cu 200.000! Dincolo de cifra exageratã, nu vãd care-i problema. Vreo douã milioane de cetãþeni români, de diferite naþionalitãþi, au plecat la muncã în strãinãtate. Faptul cã au ajuns “mai aproape de Europa” nu înseamnã cã au fost exterminaþi. Nu înþeleg nici de ce apare aberanta comparaþie între aceastã “pierdere” ºi numãrul maghiarilor omorâþi de turci în bãtãlia de la Mohacs. Am putea spune, urmând acelaºi model, cã numãrul românilor asasinaþi de maghiari la Ip, Trãznea sau Moisei este egal cu cel al cavalerilor francezi cãzuþi în douã bãtãlii din timpul Rãzboiului de o sutã de ani…
Cã filmul este tendenþios, realizat de pe o poziþie revanºardã ºi revizionistã, ultranaþionalist ºi deloc european, o demonstreazã modul în care e abordatã pânã ºi problema denumirii unor tratate. Trianonul este considerat parte a Diktatului de la Versailles, iar raptul teritorial al Transilvaniei e considerat o urmare a Hotãrârii de la Viena!
Am încercat sã fiu mai european ºi sã înþeleg mai bine cum stã treaba cu interpretarea asta a istoriei. Deci, un tratat, în speþã cel semnat la Trianon, ratificat de marile democraþii ale lumii (Marea Britanie, Franþa, SUA) este un Diktat, în timp ce la Viena, unde s-au întâlnit reprezentanþii regimurilor totalitare din Europa, conduse de Hitler, Mussolini ºi Horthy, s-a luat o Hotãrâre! Dacã ºi crede în asta, Koltay e un tâmpit, ca ºi cei care au supervizat filmul!
Cã tot veni vorba, despre regimul Horthy se vorbeºte în film ca despre unul care a generat “unele efecte negative”, dar a crescut nivelul cultural al naþiunii maghiare. Nu se spune absolut nimic despre criminalul Horthy ºi de rolul enorm pe care acesta l-a jucat în exterminarea evreilor din Europa, nefiind depãºit în aceastã privinþã decât de Hitler. Filmul vorbeºte în schimb de exterminarea maghiarilor din Transilvania în perioada interbelicã! Despre acest subiect delicat Koltay ºi Raffay, aceºti Lolek ºi Bolek ai cinematografiei, au refuzat sã discute, afirmând cã nu e momentul, nici cazul…
N-am înþeles de ce “deasupra Carpaþilor bate un vânt maghiar”, nici cine e Korvin ºi nici de ce se vorbeºte doar de leagãnele ºi mormintele maghiare din Transilvania. Cele româneºti sunt cu siguranþã mai multe ºi Koltay nu poate fi atât de prost încât sã nu înþeleagã chiar nimic. Rãmâne varianta cu intenþiile deloc europene.
Ioan BOTIS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.