Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 6 Martie , 2006
Tactica unui fals profesoral!
In 28 februarie, inspectorii Inspectoratului Scolar Judetean Maramures (ISJ) au descins la Grupul Scolar pentru Industrie Mica si Servicii din Sighetu Marmatiei pentru a lamuri o situatie ciudata. Intr-o sesizare, semnata de 44 de profesori, se solicita schimbarea directorului Vasile Mich, acelasi care a fost sustinut de respectivii dascali. Numai ca, in urma verificarilor, bomba! Profesorii nu semnasera sesizarea! Explicatia? Cineva (doar banuit, deocamdata) a comis un fals grosolan. Tactica? A obtinut o lista (folosita ca si convocator pentru un consiliu profesoral) cu semnaturile respectivilor profesori, a decupat partea superioara a documentului (care continea si antetul liceului) si i-a atasat un text masluit, prin care se cerea demiterea directorului pentru presupuse greseli manageriale.
Referitor la stratgema, directorul Mich a declarat: „cineva a comis un fals grosolan, incercand sa obtina destituirea mea. Profesorii de pe presupusa lista a solicitantilor demiterii mele au dat declaratii in fata inspectorilor ISJ, prin care au negat ca ar fi semnat o asemenea cerere, desi si-au recunoscut semnaturile. Nu stiu ce va urma, daca vor fi semnalate autoritatile sau nu. Din punctul meu de vedere, acest fapt constituie un fals material, si se constituie in infractiune. Nu voi anunta politia, pentru ca semnatura mea nu a fost folosita in scopul de mai sus.”
Reamintim ca Silvia Iurasciuc, fosta director adjunct a Grupului, a fost schimbata din functie prin ordin al ISJ, drept pentru care aceasta a dat in judecata Inspectoratul, pierzand procesul. Pe de alta parte, Gheorghe Ananie (fost director al Grupului Scolar Forestier si, anterior, al Grupului pentru Industrie Mica Sighet) a fost „retrogradat” daunazi, din cauza unui concurs de imprejurari, acesta detinand momentan „doar” functia de director adjunct la Forestier. Banuielile asupra autorului falsului planeaza deasupra unuia dintre cei doi, care ar fi inscenat demiterea lui Mich, fie din razbunare, fie pentru a-i lua locul.
Grupul Scolar pentru Industrie Mica, cel mai mare din judet, are un corp profesoral foarte numeros. Si unde-s multi, exista multe tabere. In fapt, oricare din dascalii liceului ar fi putut incerca „puciul” cu petitia falsa. Datorita gravitatii faptei, solicitam organelor competente sa cerceteze cazul, pentru a depista falsificatorul.
Teofil IVANCIUC
teofi@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.