Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 25 Septembrie , 2006
Supermarket pe rumegus
Oamenii din Baia Sprie asteapta de anul trecut inaugurarea supermarketului Plus Discount Romania SCS, al celebrului concern german Tengelmann. Recent, au fost demarate lucrarile de constructie, insa au intervenit noi probleme. Desi se vehicula ideea ca din acest magazin se vor putea face cumparaturile de Craciun, trebuie stiut ca mai este de asteptat, pana in primavara. Inca de la venirea in Maramures, reprezentantii Societatii Plus Discount au fost urmariti de o serie de ghinioane. In luna iunie 2005, va spuneam ca acestia au propus autoritatilor din Baia Sprie concesio-narea unui spatiu de 5.000 mp pentru construirea unui supermarket. Zona unde Plus Discount dorea sa investeasca peste 1 mi-lion de euro este situata in buricul targului. Cu toate ca spatiul respectiv ar fi putut intra cu mult inainte in vizorul investitorilor autoh-toni, abia la venirea germanilor, afaceristii din zona s-au gandit sa profite de acea zona. Au urmat numeroase scandaluri, al caror principal artizan a fost viceprimarul Octavian Cernestean. Acesta s-a facut luntre si punte in incercarea de a bloca investitia de 1 milion de euro, pentru ca firma ginerelui sau dorea sa concesioneze acelasi spatiu. Ei bine, de anul trecut a fost o serie de procese, pentru ca, in final, SC Plus Discount sa primeasca unda verde pentru inceperea lucrarilor. Acum, in Baia Sprie circula vorba ca, desi problema cu Cernestean a fost rezolvata, au aparut noi necazuri cu investitia considerata pe plan local „mana cereasca” (bani pentru buget, locuri de munca etc.), in concluzie am incercat sa lamurim situatia. “Cand au inceput sapaturile, s-a constatat ca acolo erau depozite de rumegus. Constructorul a predat situatia proiectantului, pentru ca acesta sa dea alta solutie de proiectare la fundatie. Noi am concesionat numai suprafata de teren, n-am garantat ce este acolo. N-aveam de unde sa stim ce este pe acea platforma. Intr-o zona este rumegus, iar in rest umplutura din moloz.”, a declarat Valer Barbuloviciu, primarul orasului Baia Sprie. Surse apropiate SC Plus Discount ne-au spus insa ca oamenii nu trebuie sa aiba motive de ingrijorare din punctul de vedere al materializarii investitiei: „santierul s-a deschis, dar au aparut probleme cu natura terenului. Din fericire nu mai sunt conflicte cu nimeni, iar de acum exista doar obstacole naturale, lucruri care se ivesc pe orice santier. Nu este un termen batut in cuie pentru finalizarea lucrarilor. Constructia unui magazin se face intre 4,5 si 6 luni.” Mircea CRISAN mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.