Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 10 Mai , 2010
STIRI PE SCURT / Zilele Culturii Romane in Ucraina
Ministerul Culturii din Romania a organizat in Ucraina o serie de manifestari intitulate „Zilele Culturii Romane in Ucraina”. Dupa Cernauti si Odesa, turul manifestarilor s-a oprit si in Transcarpatia, pentru romanii din satele din dreapta Tisei. La reusita evenimentului de aici si-au adus aportul Ambasada Romaniei in Ucraina, Consulatul General al Romaniei in Ucraina, Uniunea Regionala a Romanilor din Transcarpatia „Dacia" si primarul din Slatina.
„In cadul acestei manifestari au fost programate doua expozitii si un spectacol cu Florin Piersic. Evenimentele au avut loc in Ocna Slatina. S-au pregatit locuri pentru 400 de invitati. Au fost asteptati romani din toate satele din zona. Se doreste ca evenimentul sa fie perpetuat astfel incat sa devina o traditie. Este laudabila o asemenea actiune, dar nu-i suficienta o singura manifestare pe an organizata de autoritatile din Romania. Ca este foarte important ca romanii de aici sa-i cunoasca pe artistii din Romania sau alte persoane cu greutate, dar si ca cei din Romania sa stie de noi si despre problemele noastre”, a declarat Ioan Botos, presedintele Uniunii Regionale din Transcarpatia „Dacia”.
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.