Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/sorin-bota-15.jpg)
Sorin Bota (PSD) cere curăţarea pădurilor maramureşene!
Deputatul PSD Marius Sorin Bota a sesizat Instituția Prefectului și Direcția Silvică Maramureș cu privire la faptul că, la doi ani de la furtuna care a doborât păduri, în Maramureș nu au fost încă marcate lemnele care au căzut, acestea devenind o masă lemnoasă care, în loc să fie recuperată și valorificată, devine dăunătoare pentru pădurea sănătoasă prin infestarea acesteia odată cu intrarea ei în putrefacție.
„O parte a pădurii este în proprietatea Composesoratului local, o parte a Ocolului Silvic. Indiferent de cine este proprietarul, pădurea trebuie curățată și nimeni nu face nimic în acest sens, de doi ani de zile”, a declarat deputatul.
Acesta a solicitat efectuarea unui control, precum și dispunerea măsurilor necesare pentru ca pădurea să fie curățată, iar proprietarii de păduri să-și facă treaba!