Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2.
Luni , 5 Februarie , 2007
Solidaritate pentru Dan Parcalab
Arestarea lui Dan Parcalab a iscat diverse reactii de protest, in special provenite din mass – media locala. Un caz extrem a fost acela al jurnalistului sighetean Vasile Tivadar, care, la mijlocul lunii trecute, a intrat in greva foamei, in paralel cu cel a carui cauza o sustinea. El a anuntat ca a intrat in greva foamei, in momentul predarii de catre jurnalistii maramureseni a unui memoriu adresat prefectului Bondi Gyongyike, referitor la situatia arestarii lui Dan Parcalab. La acea data, Tivadar a intrat in atentia jurnalistilor de la noi, precum si a presei centrale, dupa care cazul sau nu a mai fost mediatizat. A stat in greva foamei pana la auzul vestii privind eliberarea lui Dan Parcalab, cand a incetat aceasta forma radicala de protest. Gestul sau de solidaritate cu cauza directorului GAZETEI de Maramures a aratat ca solidaritatea de breasla din Maramures nu este o inventie a presei sau a altora, ci ca ea functioneaza, chiar fara cuvinte. “Eu am auzit ca la ora doua a fost eliberat Dan Parcalab. Si am mers la Baia Mare, la o lansare de carte la Millenium. Cei de acolo m-au intrebat daca mai pot rezista si le-am aratat mainile intepate de la glucoza pe care o luam. Ca fara ea nu puteam rezista 10 zile. Am dat jos 6 kilograme si a trecut si asta. Ca un post ascet. Si atunci am crezut ca a fost eliberat. As face-o din nou, daca ar trebui, si chiar pentru alti colegi adevarati. Nu e o cinste sa ajungem sa facem aceasta, e un gest extrem. Dar daca ajungem sa facem asta... E un mod de conservare civica. Fata de toti semenii nostri care merita. Si Dan este nevinovat. Sunt convins. Pot sa bag mana in foc. Am citit rechizitoriul ala de trei ori. Si va castiga fara probleme. Totul e o inscenare morbida. Orice ziarist, indiferent unde lucreaza, este expus, la fel ca Dan si toti ceilalti. Voi ati avut curaj mai mult si de aceea v-au bagat pumnul in gura, nenorocitii astia. Azi voi, maine noi. Drept sa spun, eu ma tem pentru ceea ce ar putea urma. Am spus tuturor jurnalistilor sigheteni sa ne adunam, sa facem ceva. E mai rau decat SIDA “boala” asta. Si, se pare, nu scapam cu una cu doua”, a declarat Tivadar.
Ciprian DRAGOS
ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.