Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 3 Aprilie , 2006
Simptomele Romaniei, deconspirate
„… domnule, Securitatea este ca un dinozaur, iar CNSAS-ul este un prototip nereusit al Sfantului Gheorghe. Afirm ca este nereusit pentru ca armele sale sunt croite pentru a rapune balaurul ala din poveste, nu dinozaurul...” Restul cuvintelor, poate si solutia corecta, pe care acum ne framantam, inutil, s-o aflam, nu mi le-a mai spus. A clatinat din cap, si-a umezit mana netezindu-si o suvita imaginara si a plecat. Restul cuvintelor le-a dus cu el, in mormant. Mormantul unui fost detinut politic. Le-a dus neimpartasindu-ni-le. Dar imi amintesc ca doctorul Aurel Coza imi spunea, sau spunea peretelui (Romaniei, noua): „in fiecare dimineata, trezindu-ma, traiesc o minune. Imi zic: ia uite dom’le, n-am murit!” Acumulase prea multe in celula mortii, torturat de temutul Turcanu. In politizata disputa pentru conducerea CNSAS, in asteptarea verdictului, venerabilul Constantin Ticu Dumitrescu afirma ca „Romania e in fierbere”. Cu tot respectul, era o hiperbola. Poate fierbea tara, dar din pricina unui meci de fotbal, hiperbolizat si el („meciul natiunii”). In rest, pe cine sa mai intereseze deconspirarea securistilor? Cine a turnat, cine a torturat, cine a „supravegheat la neintinarea idealurilor”? Putinii supravietuitori ai experimentelor tortionarilor comunisti, cativa „excentrici” neintelesi (Stejarel Olaru, Marius Oprea, Bogdan Olteanu - patimas catalogati „moralisti” de catre reputatul avocat Corneliu Turianu, alesul politic din fruntea CNSAS), poate or mai fi cativa… O mana de oameni. Dar facand apelul degetelor care o alcatuiesc, nici macar presedintele Traian Basescu nu striga prezent. Pentru ca e absent. Nemotivat. In acest timp, se mai scoate pe tapet un scandal, care se va stinge la fel de repede ca si anterioarele (cine mai vorbeste despre marii corupti sau despre scindarea religioasa a Ardealului?). Si tot in acest timp, stalpii „inexistentei” Securitati se intalnesc, ciclic, in Capitala, in vazul lumii si al colegilor din actualele Servicii. Si ma gandesc, din ce specie de dinozaur, cel pomenit de regretatul doctor Coza, fac parte securistii? Hypsilophodon - prada usoara pentru carnivori, dar inzestrat de natura cu picioare lungi, ca sa scape de urmaritori? Polacanthus - cel cu mai multe coloane vertebrale si spini mari asezati pe pielea groasa? Stegosaurus - supranumita si „reptila de acoperis”, pentru ca reuseste intotdeauna sa se agate de varf? Inutil sa descoperi specia de dinozauri din care fac parte securistii. Oricum, Sfantul Gheorghe-CNSAS nu are arme pentru a-l rapune.
Catalin VISCHI
catalin@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.