Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Dupa inundatiile care au lovit Banatul, multi sigheteni si-au exprimat nemultumirea ca nu au avut unde sa doneze ceva pentru napastuitii soartei. Acum, in municipiu sunt cel putin 5 locuri de colectare a donatiilor. Primaria, in parteneriar cu asociatia MTMM, a amplasat doua puncte de colectare a ajutoarelor si pentru moldovenii loviti de furia apelor. De asemenea, MTMM, prin reteaua agroturistica, a reusit sa obtina cazarea a 40 de copii din judetul Bacau in pensiuni agroturistice din Tara Maramuresului, operatiune care va debuta saptamana viitoare. In 3 august, actiunea autoritatii locale si a societatii civile va culmina cu o strangere de bani, care va avea loc pe platoul din fata cinematografului “Mara”, actiune supervizata de presa locala (GAZETA, Glasul, Informatia, Radio Sighet si Club FM). In paralel, partidele politice lucreaza la propriile strangeri de ajutoare. Cei mai eficace par a fi liberalii, care au montat strategic un cort (langa magazinul Artima), cort oferit de IJPF Maramures. In prima zi (25 iulie), s-au strans deja 5 milioane de lei, plus un morman de haine, electrocasnice si chiar materiale de constructii. Si PRM si PSD au strans ajutoare pentru cei sinistrati, dar au fost mai discreti.
Intr-un cuvant, sighetenii si-au descoperit vocatia de buni samariteni, ceea ce constituie un nou pas spre normalitate, spre spiritul civic pe care-l privim inca, de multe ori, cu o mirare nedisimulata.
Teofil IVANCIUC
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.