Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ™ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 4 Septembrie , 2006
Sighet - 680 de ani
La începutul lunii septembrie, vor avea loc „Zilele Sighetului”, manifestare prilejuita de aniversarea a 680 de ani de la prima atestare documentara a orasului.Cu aceasta ocazie, primaria a pregatit un program care va include, printre altele, o mica parada militara, expozitii, lansari de carte, simpozioane. Simultan, va avea loc si Festivalul folcloric pentru copii „Am fost s-om fi!”, ajuns la a saptea editie. Apoi, vor avea loc: predarea catre beneficiari a cheilor a 56 de apartamente ANL finalizate recent, inaugurarea Centrului medico-social (un fel de azil de noapte) din incinta Spitalului Municipal, spectacole folclorice cu Ansamblurile „Transilvania” si „Mara”, respectiv pop si folk, cu Narcisa Suciu, „Gasca de Acasa” si Ducu Bertzi. „Câteva cupluri care au împlinit 50 de ani de casatorie vor fi premiate cu bani de catre autoritatea locala, la fel ca si sefii de promotie ai celor sase licee din localitate. Banii necesari festivitatilor au fost alocati de Consiliul Local (suma de 400 de milioane de lei). În plus, operatorul de gaz al urbei va sponsoriza manifestarile cu suma de 1500 de euro, alaturi de alte câteva societati comerciale si banci, care vor contribui în limita posibilitatilor”, ne-au declarat oficialii primariei. Consiliul Judetean nu va acorda nici un leu Sighetului. Revenim la „Berg Sistem” (operatorul de gaz metan) si promisiunile lor minunate. Vom intra în a doua iarna de când au început lucrarile, fara sa-si fi tinut promisiunea de a deschide robinetul. Au promis ca vor face-o în 15 noiembrie 2005, apoi în martie anul acesta, în iulie, iar acum se aude ca ar sustine faptul ca vom praji cârnatii la flacara contorizata de ei, pe data de 15 septembrie. Din cauza lor, multi sigheteni si-au schimbat sistemele de încalzire, optând pentru cele cu gaz, în detrimentul celor pe lemne, si acum se dau cu capul de pereti, pentru ca iarna e la usa. Vom trai, si vom vedea.TEOFIL IVANCIUC
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.