Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Mai carunt decat la inceput de mandat, dar mult mai relaxat, Marinel Kovacs, fostul presedinte al Consiliului Judetean si-a luat saptamana trecuta ramas bun din postura avuta, in cadrul unei conferinte de presa. Dupa ce s-a amuzat ca s-a asezat la o masa care se clatina, Kovacs a vorbit relaxat despre perioada in care a fost sef peste CJ. A marturisit ca n-a fost niciun moment interesat de capital electoral, ca se poate mandri cu lucruri care s-au realizat peste asteptari, dar si ca a avut o serie de nemultumiri. A spus ca uneori s-a simtit de-a dreptul dezarmat pentru ca, desi avea functia de presedinte, nu avea atributii in solutionarea problemelor unor oameni simpli. A accentuat, ca o concluzie la final de mandat, ca s-a convins de felul in care lucreaza justitia, in sensul ca se dau sentinte „strigatoare la cer” si, nu in ultimul rand, si-a ex-primat speranta ca noua conducere va reusi sa duca mai departe si sa gestioneze proiectele demarate pentru judet. A spus ca oricine a-junge in functia pe care a ocupat-o are nevoie de cateva luni pana sa se deprinda cu atributiile. In ceea ce-l priveste pe noul presedinte Mircea Man, Kovacs spera ca acesta sa reuseasca sa colaboreze cu Emil Marinescu si Calin Matei (posibilii vicepresedinti, negociati politic) si chiar i-a transmis un sfat: „sa incerce sa fie cu multa disponibilitate spre problemele reale ale institutiei”. Kovacs a revenit apoi asupra faptului ca, din moment ce el n-a fost interesat sa-si atraga capital electoral, a pus accent pe latura administrativa, considerand ca o asemenea directie poate fi in continuare in beneficiul judetului. Totusi, a atentionat ca din postura de presedinte CJ se poate aluneca foarte usor spre a se vorbi de o „functie politica”, doar ca trebuie stiut ca „daca vrei politica, atunci nu mai ai timp de administratie”. Fiind in primul rand profesor, Kovacs a considerat ca, daca ar fi sa se autoevalueze la sfarsit de mandat, si-ar da nota 8 plus, dupa care ne-am strans mana prieteneste, uitand ca intr-o vreme Kovacs isi capatase datorita Ga-zetei porecla de „Marinel Zgar-ciomanel”.
Mircea CRISAN mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.