Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Marţi , 8 Decembrie , 2009
Se unesc minoritatile din Transcarpatia
* Reprezentantii minoritatilor din Ucraina s-au plans in repetate randuri ca autoritatile cam inchid ochii atunci cand vine vorba de solutionarea problemelor pe care le au. Tocmai de aceea s-a ajuns la concluzia ca trebuie gasita o metoda prin care minoritatile sa fie mai vocale.
In acest sens, zilele trecute a avut loc la Ujgorod o intalnire cu liderii tuturor minoritatilor din Transcarpatia, printre care si presedintii asociatiilor romanesti. Aici s-a luat hotararea unificarii tuturor minoritatilor din Transcarpatia intr-un singur organism legal constituit: „Practic la aceasta intrunire au participat presedintii asociatiilor din Transcarpatia. Au fost peste 30 de persoane de la majoritatea asociatiilor maghiare, romanesti, rusine, slovace etc. Toate trei asociatiile romanesti au fost reprezentate prin presedintii Gheorghe Opris, Vasile Iovdi si Ioan Botos. Au fost reprezentate majoritatea organizatiilor rusine. S-a luat hotararea de a se fonda si inregistra cu personalitate juridica „Liga minoritatilor din Transcarpatia”. Va fi cu statut de organizatie nonguvernamentala”, ne-a declarat Ioan Bodos, presedintele presedintele Uniunii Regionale a Romanilor din Transcarpatia „Dacia”. Ideea constituirii acestei ligi s-a conturat acum un an, dupa congresul rusinilor care a avut loc in Romania, dar pana acum nu s-a facut nimic in acest sens. Evgheni Jupan, presedintele unei organizatii a rusinilor din Transcarpatia, a avut insa initiativa sa-i convoace pe toti liderii asociatiilor la o intrunire.
In ce masura ii poate ajuta pe romani apartenenta la Liga? „Toate minoritatile au aceleasi probleme, iar daca suntem separati, fiecare in parte isi rezolva mai greu problemele sau nu le rezolva deloc. In felul acesta, daca exista un organism unitar, in cazul in care se pune problema unei petitii sau solicitari, poate avea alta greutate in fata autoritatilor”, sustine Botos. El ne-a mai spus ca „in momentul de fata se lucreza la statut, iar peste doua saptamani va fi o alta intalnire unde acesta va fi aprobat. Pana la sfarsitul anului speram sa se finalizeze partea de documentatie, iar in ianuarie, documentele vor fi date spre inregistrare la sectia juridica a administratiei de stat din Transcarpatia. Liga va tine cont de problemele culturale, sociale dar si de altele. Este un program foarte detaliat in acest sens”.
O structura democratica
„Majoritatea minoritatilor din Transcarpatia sunt nemultumite de felul in care-si face treaba Sectia minoritatilor de pe langa Administratia de Stat din regiune. Practic toti au strigat intr-un glas ca nu se face nimic, nici macar o masa rotunda, sa se vada care sunt problemele.
Acolo este o sectie aparte care ar trebui sa lucreze cu minoritatile, sa rezolve problemele, dar toate sunt date uitarii. Ideea de baza este ca toate minoritatile din Ucraina se vor uni intr-un sistem european. Fiecare minoritate va avea un singur vot desi vor fi reprezentate mai multe asociatii.
De exemplu, romanii care au 3 asociatii vor avea un singur vot, si tot un vot vor avea si rusinii care au 12 asociatii. Indiferent daca minoritatea e mare sau mica, fiecare va avea cate un vot in cadrul Ligii. In felul acesta votul va fi democratic, nu se va putea spune ca o minoritate trage mai tare pentru propriile interese. Presedintele va fi ales pentru un an”.
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramrues.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.