Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
* Peste 3.000 de elevi isi risca viata din cauza centralelor termice neautorizate
Din cauza compromisurilor autoritatilor locale si judetene, peste 3.000 de copii din Borsa sunt expusi pericolului. Niciuna din cele noua scoli generale nu are autorizatie de functionare pentru centralele termice. Faptul este cunoscut si la nivelul autoritatilor judetene, insa luarea de atitudine se limiteaza la expedierea unor adrese prin care se paseaza sarcina in carca autoritatilor locale. Inspectoratul Scolar Judetean (ISJ) Maramures detine o lista cu scolile in care exista riscul producerii unor explozii: toate cele noua scoli si liceul din Borsa, precum si Scoala generala nr. 1 din Baia Sprie. Cine este de vina pentru tolerarea “bombelor” in institutiile de invatamant? “Potentialii vinovati” au fiecare cate o scuza si arunca responsabilitatea in curtea altcuiva. Un fapt este cert: peste 3.000 de copii sunt in pericol si nimeni nu ia atitudine.
Iresponsabilii
Tudor Olteanu, director Energoterm Maramures, a explicat ca: “daca nu sunt facute verificarile tehnice, institutiile sunt in afara legii. Scolile risca amenzi de pana la 500 milioane lei. Nerespectand legislatia, pun in pericol nu numai cladirea, ci si copiii. Doamne-fereste sa se intample ceva cu un copil, sau centrala termica sa explodeze!” Cu toate acestea, ISJ Maramures s-a multumit, comod, sa inventarieze scolile cu centrale termice neautorizate si sa trimita adrese autoritatilor locale. Pozitia ISJ nu face referire la faptul ca s-ar fi cerut autoritatilor judetene luarea unor masuri urgente de eliminare a pericolului: “problema intra in responsabilitatea Primariilor. Ele raspund de patrimoniul unitatilor de invatamant, inclusiv cladiri. Noi nu putem decat sa presam asupra consiliilor locale sa ia toate masurile ca unitatile scolare sa intre in legalitate. In fiecare an atentionam consiliile locale sa ia masuri pentru ca centralele termice sa corespunda. Probabil se presupun investitii si nu au bani.”
Cu toate ca cei mai multi copii din judet expusi pericolului unei explozii invata in Borsa, Remus Cornel Stetco, primarul urbei, s-a resemnat: “la toate scolile sunt fochisti specializati, autorizati, din cate stiu eu. Sunt convins ca ar trebui sa mai schimbam cate un cazan sau altul, dar e o problema financiara pana la urma. Asta-i situatia!”
Si in Baia Sprie exista o scoala care functioneaza cu o centrala termica neautorizata, insa primarul Valer Barboloviciu a declarat ca deja se fac demersurile de intrare in legalitate: “am angajat o firma sa se ocupe ca toate institutiile sa fie autorizate si sa respecte conditiile de securitate. Dupa ce stim exact ce trebuie facut, vom aloca bani din bugetul local. In cel mai scurt timp, problema va fi rezolvata.” Pana atunci, parintii care isi trimit copiii la scoala trebuie sa pastreze speranta ca nu se va intampla vreo catastrofa.
Compromisul
George Ilovan, directorul coordonator al celor noua scoli generale din Borsa, cunoaste riscurile la care sunt expusi elevii, insa sustine ca pana la vara nu se poate face mare lucru: “nu avem autorizatii pentru nici o centrala de la cele noua scoli generale. Toate unitatile au functionat cu sobe de teracota, dar s-a sistat agentul termic in localitate si am fost obligati sa gasim un compromis. Avem personal angajat si avem precautie destul de mare. Avem promisiuni de la Primarie ca in vara sa rezolvam problema centralelor si toate acestea sa fie in afara scolilor. Stiu ca se risca amenzi, dar noi am sesizat starea de fapt. Alta posibilitate nu avem.”
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.