Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 23 Mai , 2005
Schimbul de azi/O spaga muncita
Relatia suedezului Peter Fallenius (un “abebist” care a dat o alta conotatie mitei) cu oficialii romani
... avea o cascheta galbena, asezata pe crestet, smechereste si inutil (ca pentru poza). Impreuna cu inca doua persoane, sincronizat, apasa strategic un soi de harlet cu trei cozi. Cate-o coada pentru fiecare „inaugurator”. Cu certitudine (ne mai permitem certitudini pe-o vreme ca asta?), ideea confectionarii (in serie limitata, bineinteles!) harletului-fermecat a beneficiat de o zi de gratie a vreun geniu al strategiei de marketing.
Aceasta inventie-inovatie, harletul cu trei cozi, beneficiaza, cel putin in imaginatia mea, de argumentul ca „e mai economicos”. Nu trebuie trei harlete, doar trei cozi. E drept, sapi o singura groapa. In fine, abandonez teoria sapatului cu harletul cu trei cozi, in favoarea identitatii purtatorului de cascheta galbena: Peter Fallenius, vicepresedintele executiv al companiei suedeze ABB, cel acuzat de deturnare de fonduri. Aveti dreptate, e acelasi personaj care a folosit in apararea sa argumentul ca banii lipsa au fost utilizati in perioada ’97-’98 pentru a „unge” conturile a cinci inalti oficiali din administratia din Romania. Ceea ce, sa recunoastem, arunca o umbra de... Arunca o umbra.
Ahaaa, deci Peter Fallenius, ala cu spaga suedeza e? Raspuns corect. Intorcandu-ne-n timp, cam pe la debutul ultimei guvernari PSD, ne aducem aminte de afacerea de cateva sute nenorocite de milioane de dolari: restituirea unei datorii a Statului roman catre Suedia, datorie „rascumparata” de compania ABB. Care ABB a solicitat in schimbul datoriei niste lucrari in sectorul energetic, supraevaluate si atribuite fara licitatie, normal. Normal pentru noi. Pentru acceptul din partea partii romane, a fost nevoie de un lobby substantial, sustinut de oficiali. Si cine crede ca lobby-ul asta s-a facut „moca” e naiv.
Practic, guvernul prim ministrului care ne-a invitat la Cornu sa-i numaram ouale cu care a aprovizionat tot consumul continental, ceea ce i-a adus un profit acoperit in declaratia de avere, a dat girul politic al rambursarii datoriei in acest mod. De atunci dureaza si „excelenta relatie de prietenie” Nastase - Goran Persson. Social-democrati in cuget si simtire.
In jocul de-a milioanele pierdute de Peter Fallenius prin conturile mioritice au fost pronuntate numele catorva „atacanti” de rasa: Dan Ioan Popescu (cel care a semnat acordul de cooperare in modernizarea sectorului energetic), Miron Mitrea (pe atunci ministru al Transporturilor), Mircea Ciumara, Mircea Geoana, Viorel Lis etc...
P.S.: E interesant daca va fi vreunul dovedit. Nu neaparat dintre cei enumerati, ci dintre cei vinovati. Daca or exista vinovati, pentru ca procurorii suedezi au dat repede-repejor cu flit politic si au declarat ca sapatorul la trei cozi a jucat, de fapt, la doua capete si ca totul e o gogorita. Iar oficialii romani incriminati, nu sunt nici macar suspecti, ci corecti. Bun, e ca la Radio Erevan: nu i s-a furat, ci i s-a dat. Sau invers, nu mai tin minte.
Catalin Vischi
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.