Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlinÄ](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
RecomandÄrile Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziÈii, filme, cÄrÈiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 26 Decembrie , 2005
Schimbul de azi / Anul marinarului a intrat la apă
... categoric, poezia acelei cârciumi consta în perenitatea scrumierelor. Niște cutii de conserve, bătute cu cuie în masă. În așteptarea cafelei, un lichid incolor, cu gust de nechezol și îngrozitor de dulce, încercând să-mi lămuresc dilema referitoare la procedeul prin care dispar mucurile de țigări din acele scrumiere-conserve, l-am auzit închinând pe unicul comesean, intersectându-și mesajul cu o colindă a lui Hrușcă, susurată de-un bătrân casetofon (de genul celor montate pe vapor): te pup, mă Traiane, tată, te pup! La mulț’ ani și... să trăim bine!
Frigul pătrunzător (sau curiozitatea?) mă-mpinsese în acel loc din apropierea Pieței de Alimente? Frig era și acolo, însă am găsit repede trei argumente determinante: nu ningea, nu bătea vântul și era un „observator”... cât o mină de aur. Mirosul de grajd se compensa cu poezia naturală a acelui precupeț, beat, în pofida faptului că încă era dimineață. Jurnalistic, personajul „făcea” mai mult decât o votcă ieftină pe care-o avea în față. Intrase să-și usuce ciorapii. Am vinit de cu noaptea, șefu’!, m-a lămurit. Apelativul șefu’ l-am dobândit cu o nouă votcă așezată paralel cu ciorapii săi, pe masă - prima cinste pă zâua de azi, Doamne ajută! Formalismul nu a fost o piedică în fluidizarea conversației și am descoperit, uimit, ce rapid adjuvant al intimității e vodca: Mă, io dacă aș putea fi de Revelion la televizor, să dau mesaj la tăți românii, așa, păi mă... Pfai, ce-aș mai zâce... Fără frică, că amu-i democrație. Barmanul a eșuat în tentativa de a-i tempera decibelii. Ce, ești comunist?, l-a întrebat, retoric, consumatorul de democrație și votcă.
Ce-ai spune, l-am întrebat. Aș zâce așa: La mulț’ ani pântru două mii șasă și să trăim bine! Asta cu „Să trăim bine”, musai aș zâce-o. Că Traian ’i de-a nost’. De-a poporului. Nu l-am mai plictisit cu mutările „marinărești” din CSAT. În definitiv, ce mai însemnă CSAT comparativ cu un deț de votcă?
Pe drumul de întoarcere, frigul mi-a readus în memorie câteva fraze biciuite de Gheorghe Tănăsescu, un român din Baltimore pe care Oceanul nu-l împiedică să-l analizeze pe președintele marinar.
“Întrebat de studenții români de la universitățile Stanford și Berkeley când se va curăța Romania de comuniști?, Băsescu a răspuns că se consideră ultimul comunist la putere și poate că la alegerile următoare vom avea și un președinte care să nu fi fost membru de partid. Dacă pentru amărăștenii noștri asta înseamnă lungeste-mi Doamne boala pân’ s-or coace căpșunile, pentru europeni, alergici la imigranți, apare de actualitate sloganul, mai vechi, al studenților din Chișinău: Europa, pazea, vin comuniștii. La împlinirea unui an de când a câștigat prezidențialele, Băsescu a dezvăluit realizările: Anul acesta am făcut ceea ce era esențial, am pus o ancoră solidă în ceea ce privește securitatea României. Anul viitor vom pune ancora prosperității. Mă tem că mulți se vor simți frustrați și înșelați în așteptările lor; ei au votat un președinte care le-a promis eradicarea corupției și a sărăciei, iar după un an le spune ca EL și numai EL a schimbat prioritățile: întâi securitate și la anul prosperitate. Niciodată sătulul n-a crezut flămândul.”
P.S.: Și ultimul “peseu” al anului îi aparține tot domnului Tănăsescu. “Cer scuze celor vizați, dar mi-am zis: dacă nu e dreptate, macar un pic de adevar să fie. În rest, să trăiți bine, La anu’ și La Mulți Ani.”
Cataliin VISCHI
Comentariile celorlalÈi
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
ComenteazÄ acest articol
AdaugÄ un comentariu la acest articol.