Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/satelix-spectacol-pe-cer-2.jpg)
SATELIX - SPECTACOL PE CER
Consiliul Județean Maramureș, prin Muzeul de Științe Astronomice Baia Mare, participă la unul dintre cele mai titrate evenimente la nivel mondial, Festivalul Full-Dome (FFB – Full Dome Festival) din Brno, Cehia, care va avea lansarea internațională pe 28 iulie 2021.
După lansarea oficială, spectacolul digital Full -Dome SATELIX va deveni disponibil gratuit pentru planetariile din lumea întreagă. Așadar, în viitorul apropiat, Planetariul din Baia Mare vă va prezenta acest nou personaj – SATELIX – care va explica pe înțelesul tuturor impactul tehnologiilor spațiale în viața cotidiană și mai ales rolul sateliților artificiali în dinamica civilizației actuale.
Acest proiect a implicat Planetariul Baia Mare (România), alături de Planetariul Budapesta (Ungaria), Planetariul Hurbanovo (Slovacia), Planetariul Hamburg (Germania), Planetariul Zielona-Gora (Polonia) și Planetariul din Brno (Cehia) – într-o largă colaborare europeană care a implicat un schimb multiplu de experiență profesională și producția unui spectacol digital de planetariu Full-Dome, unic în felul său, anunță lansarea oficială mondială a acestui show digital de planetariu SATELIX - în cadrul Festivalului Full-Dome din Brno, Cehia, urmând ca foarte curând să fie realizate lansările în limbile naționale ale producției.
Biroul de presă al Consiliului Județean Maramureș