Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 13 Februarie , 2006
SAMTID? Nu avem asa ceva!
Neintrebam de ce pe la noi nu abunda proiectele cu finantare externa, ca doar vecinii din vest au destui bani de dat celor ce aduc un proiect ca lumea. Simplu, alesii locali nu stiu nici macar la ce se refera programele prin care li se aloca banii. Dovada, raspunsurile laintrebarea: Ceinseamna initialele SAMTID?
Primul “victimizat” deintrebarea noastra a fost Dumitru Vlad, viceprimarul din Salistea de Sus, care a recunoscut ca nici macar nu a auzit de SAMTID, daramite sa mai stie ceinseamna si minunea asta: “pai, sunt programe PHARE, SAPARD... Cum se numeste, mai, baiete? SAMTID? Nu, nu stiu. Nu avem asa cevain Saliste”, a admis Vlad. No co-mment!
“In Seini avem un singur proiect pe SAMTID, cel pentru reabilitarea de apa. O retea de 6 km apa potabila. SAMTID este un fel de program ca si PHARE. Dar e pentru orase. Iar PHARE este pentru localitatile rurale, mai degraba”, si-a amintit Nicolae Szekely, viceprimarul orasului Seini. Prea putin. Mai trebuie sa studiati, chiar daca pentru acest numar ati fost cel care a mai stiut ceva.
“Suntintr-o sedinta la Satu Mare si nu stiu cand se termina, ca de abia ainceput”, s-a scuzat stefan Beres, avutul viceprimar UDMR al sighetenilor, care a scapat de papagalul acestei saptamani doar datorita faptului ca a avut un adversar pe masura, care s-a straduit sa nu scape premiul nostru.
Premiul “Papagalul saptamanii” i l-am acordat, fara dubiu, lui Octavian Cernestean, “pitarnicul” viceprimar al orasului Baia Sprie, dupa un raspuns la fel de puhav precum cozonacii si melcii de celofan pe careii dospeste zilnic la brutaria sa din Tautii de Sus. “Alo, alo, alo... (au mai urmatinca vreo 20 de “alo”, dar nu o sa ocupam spatiul ziarului cu complexitatea acestui raspuns, pentru a nu risca sa va plictisim, n.red.)”, a comentat “vel pitarul” baisprienilor. Adica, alo!, alo!, noi va auzim perfect, dar dupa ce ne prezentam, baietii de la butoane ne joaca o festa smechera si ne taie jucaria. Pe cine credeti ca pacaliti cu poante ieftine precum covrigii aruncati pe stradain ajunul alegerilor? Hai, ca saptamana asta ati scapat ieftin, doar cu un papagal. Pe viitor, fara o ancheta nu cred sa va scoateti camasa. Apropo,in painea aia de-i zice multicereale ce punetiin afara de faina de grau? Sare?
Raspuns corect: initialele SAMTID se refera la Programul de Dezvoltare a Infrastructuriiin Orasele Mici si Mijlocii (Small and Medium Town Infrastructura Development Programme).
Ciprian DRAGOS
ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.