Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2.
Miercuri , 27 Decembrie , 2006
S-a lansat Orizont TV
Din 23 decembrie 2006, Maramuresul este mai bogat din punct de vedere al institutiilor media. Sub sigla Coza Media, s-a lansat Orizont TV, o „televiziune generalista” ce se doreste a fi un prim pas in conturarea unui nou trust de presa.
Desi concurenta pe piata adiovizualului maramuresean este acerba, Mircea Coza a avut curajul sa investeasca aproape 400 mii de euro pentru lansarea unui nou post de televiziune. Este vorba despre Orizont TV, care incepand din 23 decembrie poate fi receptionat in reteaua de cablu Canal 7 pe frecventa 303,25 Mhz (intre TV2 si OTV). Debutul Orizont TV a fost gandit cu o editie de gala a carui invitat special a fost Arhiepiscopul Maramuresului si Satmarului, Preasfintia sa Iustinian Chira.
Subliniem ca directorul Orizont TV este Bogdan Eduard, director de programe Cecilia Ardusatan, director tehnic Sorin Spataru, director artistic Gheorghe Dinu, producatorul general al stirilor Magda Georgescu (care a lucrat la televiziunea Prima din Bucuresti), iar editor sef imagine este Richard Silaghi.
„Se va pune accent pe productia artistica proprie. Cu alte cuvinte, vrem sa facem film adevarat in Maramures. La inceput vom avea un program mai mic, adaptat de sarbatori, dupa care acesta va creste si vor exista emisiuni pentru fiecare categorie. Tinand cont de 1 ianuarie 2007, am gandit un plan de extindere editoriala cu colaboratori si emisiuni aproape in oglinda, cu zone de romani din Italia, Spania etc. Acum suntem in jur de 45 de angajati, dar povestea este in extindere. Contam pe o echipa in care se amesteca tineri si foarte tineri cu profesionisti, practic o echipa cunoscuta de telespectatorii maramureseni. Va fi o televiziune generalista, si, in conditiile concurentei acerbe de pe piata audiovizualului maramuresean, va aduce cateva elemente noi. In primul rand vedete de calibru (ca moderatori). Vom pune cartile pe fata abia din ianuarie. Pana atunci, va fi programul de sarbatori, pentru care au fost pregatite cateva surprize, atat ca emisiuni cat si ca premii”, a spus Bogdan Eduard.
Debutul Orizont TV este cu atat mai important cu cat este considerat a fi un prim pas in aparitia unui nou trust de presa. Tot sub sigla Coza Media, se preconizeaza ca in luna ianuarie vom putea vorbi de doua noi aparitii in peisajul media maramuresean: Realitatea TV Baia Mare si Radio Guerila.
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.