Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Miercuri , 5 Ianuarie , 2011
Revizuirea lui Anghel, nu!
Judecatoria Baia Mare. Dupa ora pranzului, judecatorii au venit sa se pronunte asupra cererii de revocare a lui Cristian Anghel. A fost ultima cale extraordinara de atac in procesul Anghel – procurorii DNA. Cererea a fost judecata in urma cu o saptamana si a ramas in pronuntare. In sala nu s-au aflat foarte multi. Interesul pentru cazul Anghel s-a redus simtitor. Multi l-au uitat pe Anghel si i-au pecetluit cariera politica. Judecatorii au citit sentinta. Cererea de revocare a fost respinsa. Linistea din sala a spus totul. Partile s-au retras si a inceput o noua actiune. Avocatii lui Anghel au declarat ca vor face recurs.
In luna ianuarie se va dezbate la Inalta Curte de Casatie si Justitie cererea de stramutare a procesului legat de modul in care prefectul judetului a emis ordin de suspendare lui Anghel din functia de primar. Recursul prefectului a fost respins, iar cererea de stramutare ar putea duce acest proces in alt judet, ori ar ramane aici. Sunt voci care afirma ca se trage de timp pentru a nu se organiza alegeri partiale in Baia Mare. Dincolo de aceste acuzatii ramane posibilitatea de a te judeca cu statul, cu institutiile statului atunci cand consideri ca esti nevinovat. Anghel a spus in permanenta ca nu are nicio vina in povestea blocului Horea 46A.
Pe de alta parte, este clar faptul ca acest proces are o componenta politica. Cat si cum actioneaza e mai greu de spus. Dar timpul va dovedi cine si cum.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.