Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 25 Iulie , 2005
Replica la dezinformarea oficialilor
l Revolutionarul sighetean care solicita un spatiu de la CL avea dreptate!
In urma cu doua saptamani, publicam un articol referitor, printre altele, la cererea unui revolutionar sighetean (Dragos Sebastian Valean) care solicita obtinerea unui spatiu comercial, in virtutea Legii 341. Din nefericire, oficiali din Primaria Sighet au dezinformat atat presa, cat si consilierii locali, care au respins cererea omului. Valean are titlul de “Luptator in Revolutia din Decembrie 1989” si avea dreptate in demersul sau, conform Legii Revolutiei.
Povestea a inceput in 1996, cand Valean a obtinut, prin inchiriere de la Primarie, un teren pe care a construit un spatiu comercial. Ulterior, a vandut chioscul, iar contractul de inchiriere a fost preluat de cumparator. Apoi, Valean a obtinut gratuit un teren arabil (1 hectar). Ceea ce au tinut in secret functionarii Primariei a fost faptul ca Valean a detinut primul teren (de 17 mp) in calitate de simplu cetatean, si nu de revolutionar, pentru ca la data inchirierii nu avea acea calitate! Valean a declarat ca: “Primaria a mintit atunci cand a spus ca spatiul a fost instrainat ilegal, deoarece trebuia tinut minim 10 ani! In contract nu se stipula asa ceva! Sunt consilier juridic si ma pricep la contracte. Ei i-au dezinformat pe toti, ca sa nu-mi dea spatiul.” Dupa aparitia Legii 341/2004 (a Revolutionarilor), Valean a decis sa-si ceara drepturile. Cererea a fost repetata in 2 si 14 februarie 2005. Primaria i-a raspuns ca n-are spatii disponibile si i-a sugerat sa-si caute singur, poate gaseste ceva! Intre timp, edilii au “gasit” niste terenuri ratacite prin Sighet, pe care le-au instrainat repejor, incalcand legea care vorbeste despre prioritatea revolutionarilor.
In aceste conditii, Valeanu a sesizat Avocatul Poporului, institutie care a solicitat CL sa-l puna pe om in drepturi. Prefectura (contactata de acelasi petent pentru a anula doua hotarari de CL prin care se atribuiau ilegal terenuri unor terte persoane) a tacut, iar corespondenta dintre primarie si Valean s-a purtat mai ales prin viceprimarul Stefan Beres si Marius Tiplea (seful biroului de Urbanism), desi normalitatea ar fi impus ca seful Serviciului de Spatiu Locativ sa rezolve problema.
Detinand toate piesele dosarului, afirmam ca Valean ar putea castiga in instanta, demersul sau fiind indreptatit din punct de vedere al legii. Dezinformarile provocate de articolul precedent s-au bazat pe acte oficiale, dar selectate atent de functionarii Primariei.
Teofil IVANCIUC
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.