Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2.
Luni , 28 August , 2006
Razbunarea lui Dolha
Saptamana trecuta a fost marcata de sedintele comisiilor de specialitate din cadrul Consiliului Local. Consilierii veniti din vacanta s-au aratat dornici sa discute proiectele. O extindere, o mansardare, o licitatie. Tot ce poate fi mai frumos. Dupa doua luni de pauza, proiectele acestor comisii anunta o sedinta de CL foarte interesanta. Una din cele mai active comisii a fost cea de Urbanism, care s-a reunit in sala mica de ceremonii a Primariei, intr-un decor nou.
Cele aproape 50 de proiecte au pus probleme, astfel ca sedinta a durat aproape 5 ore. Blocul de pe str. Vasile Alecsandri, proprietatea Ministerului Administratiei si Internelor, urmeaza sa treaca la Primarie, pentru renovare. Va trece ce a mai ramas din el, pentru ca, desi este pazit de gardieni, s-a constatat ca nu mai este tigla. Cine a furat si cine raspunde, decideti singuri. La un alt proiect, cineva cerea ca un anumit drum sa devina public, intretinerea lui urmand sa cada in sarcina Primariei. Dupa o jumatate de ora de discutii, consilierii au realizat ca au vorbit degeaba, pentru ca drumul era construit ilegal. Unii consilieri s-au remarcat prin absenteismul din discutii, iar altii prin participari energice si uneori pline de patos, in functie de interesul fiecaruia sau de starea de spirit a momentului. Subiectul fierbinte a fost cel legat de cazul Delia Vranau, care l-a avut in prim plan pe consilierul local Mircea Dolha, cel care s-a autodenuntat (dupa cum s-a exprimat public), pentru a fi cercetat in presupusul caz de trafic de influenta. In precedentele doua sedinte ale Consiliului Local s-a discutat situatia terenului solicitat de Vranau, cel de pe strada Victor Babes din Baia Mare, aflat in fata casei sale. S-a hotarat vanzarea prin negociere directa, singurul amanunt asupra caruia nu s-a cazut de acord a fost pretul. Si s-a amanat. Acum trebuia sa se discute doar acest aspect. Insa, secretarul Primariei, Rodica Brad, a venit cu ideea ca acest pret este prea mic si ca trebuie sa se treaca la vanzarea prin licitatie. La idee a subscris si Mircea Dolha, care la acest proiect nu avea ce cauta in sala, avand in vedere scandalul iscat in legatura cu acest caz. Dolha a afirmat ca nu doreste sa voteze, in schimb a facut totul pentru a-i convinge pe colegi sa voteze schimbarea proiectului din vanzare prin negociere, in vanzare la licitatie. Ideea este foarte simpla: femeia a acuzat executivul Primariei de coruptie; iar acum, cei acuzati i-au intors-o. Sah la Vranau S-au gandit probabil ca banii din comisionul ce nu-l mai pot incasa acum, sa fie scosi din buzunar de Vranau, la licitatie. Evident, Mircea Dolha a fost de acord cu aceasta. Este interesant ca “celebrul” consilier PSD a trecut la extrema cealalta, adica de la sustinerea vanzarii terenului prin negociere directa, la solutia licitatiei publice. Daca este vorba de razbunare, ea este perfida si periculoasa. Ar mai fi de mentionat ca „cineva” a sunat-o pe Vranau, in Gemania, si a informat-o de schimbarea din Comisia de urbanism, dand vina pe consilierii democrati (!?). Pe de alta parte, alte proiecte de aceeasi natura nu au fost trecute la licitatie publica. Curat murdar! Am consultat si noi experti evaluatori pentru zona respectiva. Raspunsul este naucitor: „Avand in vedere ca are functiunea de curte si zona in care se afla, pretul e undeva spre 20 de euro mp”. Vom reveni.
Mirobolantul Dolha
Mircea Dolha: Sa se supuna la vot! Ovidiu Pop (presedintele comisiei): Atunci aviz nefavorabil, cu vanzarea la licitatie cu drept de servitute? Dolha: Va rog sa mentionati acolo ca eu nu votez, avand in vedere... Pop: Implicarea... Dolha: Posibila implicare, va rog frumos, domnul consilier! Posibila implicare a mea in acest caz. Si sa votati fiecare nominal, ca apoi se ajunge la alte discutii. Pop: La pret egal, la licitatie, ea are drept de preemtiune. Dolha: Nu, asta e o practica comunista. Rodica Brad: Sigur, nu se poate ajunge la pret egal si la preemtiune. Pop: Deci votam scoaterea la licitatie publica, cu drept de servitute. Noi nu dam aviz, ci facem o recomandare si va fi un nou proiect. Dolha: Noo, atunci chiar ca o tot tergiversam. Haideti sa o... Vom fi acuzati ca tergiversam. Pop: Dam aviz nefavorabil pentru proiectul acesta si favorabil pentru licitatie directa. Secretara: Nu pot fi doua avize pentru acelasi proiect. Dolha: Sigur, e aviz favorabil cu licitatie publica si drept de servitute. Pop: Aviz favorabil cu... Dolha: Asta e clar, ca nu ne lasa nici legea fara servitute. Pentru castigatorul licitatiei. Secretara: Nu pentru el, ci pentru cel din spate (pentru Vranau, n.red.) Dolha: Io banuiesc ca va castiga numai cine doreste.
Dupa sedinta de Comisie de Urbanism, au urmat sedintele Comisiilor de Buget-Finante si Juridica. Proiectul Vranau a fost subiect de discutii si deliberari indelungate. Cele doua comisii au hotarat sa mentina prima aprobare data, respectiv vanzare prin negociere directa. In schimb, au cerut un pret dublu fata de expertiza din dosarul proiectului. De la 37 de euro, cele doua comisii au cerut 75 de euro. Pana la urma, vom vedea ce se va intampla in plenul sedintei de CL. Iar noi asteptam cu nerabdare conferinta de presa a lui Dolha.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Ciprian DRAGOS
ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.