Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 16 Ianuarie , 2006
Razboiul colonelului
Un veteran de razboi se lupta de 13 ani cu autoritatile pentru a-si recupera pamantul furat de catre comunisti. Chiar daca isi ia incet adio de la pamant, intriga modul in care este tratat de catre autoritati.
La iesirea din Sighetu Marmatiei, langa poligonul militar, in zona Faget (cuprinsa in Cartea Funciara sub vechea denumire, Kerekbuk), familia colonelului in rezerva Iulian Bratulescu (astazi in varsta de 86 de ani) a detinut 10 hectare de pamant. Dupa „regula rosie”, in timpul regimului comunist a fost deposedat de teren, cu forta. Astazi, veteranul de razboi se lupta cu morile de vant pentru recuperarea unui bun care i-a apartinut: „dupa Revolutie am primit o adeverinta pentru o suprafata de 9,3 hectare, dar 7.000 mp erau prinsi in domeniul statului (fostul Gostat), parcela fiind ocupata de gospodarii individuale.
Pe 12 mai 1999, sotia mea, Magdalena Bratulescu, a primit o alta adeverinta din care reiesea ca detine 8,01 hectare, celelalte 2 hectare fiind ocupate de alti cetateni.” Era doar inceputul unui lung sir de anomalii juridice si inceputul unei batjocoriri a unui fost ofiter al armatei romane care primise din partea Primariei o diploma de... recunostinta.
Un schimb „echitabil”
In 15 martie 1991, imediat dupa aparitia Legii 18, Bratulescu a initiat procedurile de recuperare a mostenirii. Pana in 2000 a primit un puhoi de adeverinte (nici una la fel cu cealalta), dar nici un titlu de proprietate, cu toate ca Legea 1/2000 specifica: „drepturile dobandite cu respectarea Legii 18/1991, pentru care au fost emise adeverinte de proprietate, raman valabile fara nici o alta confirmare.” Legea s-a dovedit a nu fi valabila si pentru familia Bratulescu.
Sirul acestei perpetue anomalii juridice a inceput in 5 martie 2001, cand Serviciul juridic al Primariei i-a trimis un proces verbal cu mentiunea vizat legalitate. Conform acestui act, Bratulescu era indriduit la recuperarea a doar 5,93 hectare de teren, mentionandu-se ca in contul acestei suprafete este improprietarit cu un alt teren (neproductiv) in suprafata de 3.351 mp! Dupa numerosele demersuri, vetereanul de razboi a tinut cont de proverbul cu pasarea din mana si a acceptat titlu de proprietate (nr. 60/16/31 din 18 aprilie 2001) pentru 5 hectare si 9.351 mp livada, plus 3.351 mp teren neproductiv. Apoi, a facut contestatie, cerand diferenta de 3,5 hectare de teren. In 14 februarie 2002, Comisia pentru fond funciar a Primariei il instiinta: „ati primit teren in suprafata de 5,6 hectare, reprezentand echivalentul a 16,8 hectare de fanat, plus alte terenuri, adica mai mult decat ati avut!” Dar Bratulescu si-a continuat demersurile pentru recuperarea intregii suprafete de teren.
Justitia ignorata
La 26 septembrie 2003, sigheteanul a primit din partea Primariei o invitatie pentru clarificarea situatiei (o invitatie asemanatoare a venit si pe numele soacrei sale, Kiss Maria, al carei certificat de deces a fost emis de aceeasi primarie in 3 februarie 1994!). Tentativa a esuat, Mihai Zahoranszky, viceprimarul de atunci, promitandu-i ca problema se va rezolva la o viitoare ancheta la fata locului. Insa nimeni din Primarie n-a mers acolo, iar Bratulescu nu a mai primit nici un raspuns de clarificare, desi au trecut deja mai bine de doi ani de la eveniment! Asa ca sigheteanul si-a cautat dreptatea in instanta si a castigat (la 18 martie 2003, sentinta fiind definitiva). Inutil, Comisia de punere in aplicare a legilor fondului funciar Sighetu Marmatiei a refuzat sa puna in aplicare sentinta definitiva! Astazi, venerabilul ofiter are doua adeverinte de punere in posesie, un titlu de proprietate si o sentinta definitiva si executorie, dar nimeni nu il pune in posesia terenului care i-a fost furat de comunisti.
Analfabeti platiti din bani publici
In timp ce venerabilul veteran de razboi isi cauta dreptatea, masina birocratica a Primariei Sighet emitea pe banda rulanta adrese, adeverinte si note informative. Una dintre acestea, datata in 2003, si transmisa de Comisia locala Sighet dovedeste „profesionalismul” celor platiti din bani publici sa rezolve situatia (grafia e respectata intocmai, sublinierile ne apartin): “a-ti facut dovada, ca antecedentii dumneavoastra au avut 10 ha, la care daca se aplica, coeficientul de reducere de 15%, si se calculeaza conform legii suprafata in echivalent arabil, rezulta ca a-ti fost pusa in plus cu 3,0351 ha, mai mult fata de suprafata la care a-ti fost indreptatit. (depesa oficiala mai contine si exprimarile: “pe categori”, “trebue avut in vedere” etc., n.red.). Propunem: includerea in comisia locala a unor juristi capabili si a unui profesor de limba romana; aruncarea la gunoi a masinilor de scris si achizitionarea unor calculatoare; predarea unor cursuri de IT angajatilor Primariei; scuze publice, emise de Primarie, pentru schimonosirea limbii romane; punerea in posesie a lui Iulian Bratulescu, cu ceea ce a detinut anterior nationalizarii. „A-ti inteles”?
Teofil IVANCIUC
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.