Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 23 Ianuarie , 2006
Purgatoriul copiilor institutionalizati
Anul trecut, la una din casele pentru copiii institutionalizati a avut loc un eveniment nedorit. Doi dintre ei au ajuns la Spital in urma unei intoxicatii cu… medicamente. Am prezentat acest caz si GAZETA a solicitat luarea unor masuri severe impotriva celor care au dat dovada de neglijenta criminala. Intre timp, am aflat alte aspecte triste din viata copiilor de la acea casa de copii si indarjirea noastra a fost mai mare. Am crezut ca in Romania se da o mare importanta ocrotirii copiilor, in general, si a celor din sistemul institutionalizat, in special. Ne-am inselat.
Cazul a fost suspus unei verificari si o doamna, considerata vinovata de cele intamplate, a fost data afara. Din comisia care a „anchetat” au facut parte sefi de centre pentru copii din Baia Mare si personal din cadrul DPC. Altfel spus, oameni care, cel putin teoretic, au experienta si dragoste pentru pruncii nimanui. Ne-am inselat din nou. Nu mai revin asupra povestii, am scris la vremea respectiva si… atat. Femeia care a fost data afara a considerat ca a fost demisa abuziv si a dat in judecata DPC.
De la acest punct intram pe taramul absurdului. A unei situatii care numai in Romania se poate intampla.
Doi copii aflati in grija statului si mai multi angajati platiti din impozitele pe care le dam fiecare fac ce fac si ajung la spital. Primii in postura de victime (coma, daca nu ma insel), cei din urma ca autori ai neglijentei criminale profesionale. Doamna data afara castiga in instanta (culmea) procesul cu DPC. Trebuie sa fie repusa in functie… Un final al povestii cum nu se poate mai potrivit. Ar mai fi trebuit ca si noi, cei care am scris, sa ne cerem scuze.
Am revenit la aceasta poveste deoarece zilele trecut am aflat ca acolo porcaria a fost mult mai mare decat am aflat noi si decat am banuit ca poate fi. Se spune ca medicamentele ce au dus la intoxicatia celor doi copii (observati delicatetea formularii) au fost administrate de toate cele care au fost atunci de serviciu: bucatareasa, educator, ingrijitor si ce-o mai fi fost. Noroc ca nu se baga la administrarea tratamentelor portarul si vanzatorul de la chioscul din colt. Cam asa se lucreaza intr-un stabiliment al statului ce „ocroteste” copiii fara noroc in aceasta viata de rahat. Evident, nu putem proba, dar povestea rasufla pe la colturi.
Asa ca, domnilor judecatori ati dat un verdict gresit, chiar daca sunteti pe text de lege. Ar trebui sa moara cineva ca sa se ia o masura corecta?
Nicolae TEREMTUS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.