Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 16 Octombrie , 2006
Profesorii „distrati”!
Luna trecuta, Inspectoratul Scolar s-a confruntat cu o situatie ciudata. Profesorul de istorie, Marian Nicolae Tomi, a fost acuzat de o eleva ca a conditionat notarea acesteia de cumpararea unor carti de versuri publicate de acesta. Fata, eleva in clasa a XI-a, a fost corigenta la istorie si s-a prezentat la examenul din toamna, dar a cazut. A facut cerere de reexaminare, dar Dumitru Andreica, directorul Liceului Bogdan Voda din Viseu, a refuzat sa o aprobe, din motive numai de el stiute. Eleva s-a adresat ISJ, pentru a fi reexaminata. Speriat de consecinte, directorul Andreica a regizat un examen fantoma, dupa ce a adus un profesor din Borsa sa o testeze pe eleva. Rezultatul lucrarii a fost notat cu patru, profesorul din Borsa sfatuindu-se anterior cu directorul Andreica si profesorul Tomi, intre sase ochi. Sesizata de aceste abuzuri, conducerea Inspectoratului a trimis la fata locului doi inspectori, care au constatat ca pseudoexamenul organizat de directorul Andreica este in afara regulamentului. Si s-a aprobat o noua reexaminare, in urma careia, eleva a trecut corigenta. Inspectorul Vasile Pop ne-a explicat ca directorul Andreica si-a depasit atributiile si a recunoscut ca fata a fost depunctata pe nedrept la examinarea anterioara. Intr-o situatie la fel de jenanta s-a aflat un alt elev al Liceului Bogdan Voda, lasat corigent de acelasi profesor, Tomi, desi baiatul este pregatit la nivelul unui olimpic. „Examenul tinut de director nu avea aprobarea noastra si nu a respectat normele metodologice (neavand barem de notare). Am anulat examenul respectiv. Un alt elev ce a fost lasat corigent este, de fapt, de olimpiada. Intr-adevar, profesorul vindea carti in scoala, dar nu i-a fortat pe elevi in nici un fel”, a declarat Vasile Pop, inspector de biologie si responsabil cu problemele de management. Toate acestea dovedesc faptul ca directorul si profesorul i-au lasat corigenti pe cei doi in mod deliberat. Cat despre vanzarea de carti de versuri in liceu, cerem ISJ o ancheta serioasa in acest sens si stoparea obtinerii notelor conditonat de cumpararea cartilor respective.
Ciprian DRAGOS
ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.