Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 17 Iulie , 2006
Primul primar maramuresean “al lui Becali”!
Gigi Becali are primar in Maramures. Cel de-al doilea tur al alegerilor din Remeti a fost castigat de candidatul PNG, Toader Dumnici. Acesta si-a adjudecat fotoliul de primar lasat liber de penalul Stefan Halas, cu o diferenta de numai 11 voturi.
Probabil din aceasta cauza, colegii de partid ai contracandidatului sau, Stefan Duruttya, au lansat ipoteza ca, Dumnici ar fi castigat datorita apartenentei religioase (Dumnici este ortodox, iar Duruttya este convertit la o alta religie). Insa noul primar din Remeti infirma aceste zvonuri: “sa va spun cinstit, nu m-am asteptat la diferenta asta, atat de mica. Nu cred ca a contat religia pentru alegatori. Vreau sa termin cu scandalul asta, nu vreau sa am conflicte cu celelalte partide. In localitatile mici, se voteaza omul. Sunt chiar primul primar pe care il are domnul Becali. A zis ca vine sa ma sustina, dar n-a venit. Il asteptam de acuma”.
Spre finalul saptamanii trecute, Dumnici nu trecuse inca prin primarie, din cauza faptului ca mandatul sau nu fusese validat. In schimb spune ca si-a trasat prioritatile: “chiar acuma am venit dintr-un cartier unde traiesc doua familii, dar in fiecare cuib, s-au mai format doua-trei familii. Sunt in jur de 36 de persoane, cu vreo 16 copii, care traiesc foarte greu. N-au lumina, n-au drum. E un chin acolo. Vreau sa-i ajut si vreau sa va rog si pe dumneavoastra sa ne ajutati in privinta asta. O alta problema e ca aveam un releu de telefonie mobila la nici zece metri de scoala. Si oamenii se plang ca din cauza asta poarta ochelari foarte multi copii. Mai sunt doua scoli care ar trebui renovate si ar trebui sa facem un dispensar in Piatra”.
Dumnici n-a evaluat inca “mostenirea” lasata de Halas, dar promite ca va elabora proiecte pentru atragerea de fonduri europene si sustine ca va reusi sa-i convinga si pe mai marii judetului sa-i aloce bani, chiar daca n-au aceeasi culoare politica. Ramane de vazut cate dintre aceste promisiuni vor deveni realitate.
Ioana LUCACEL
ioana@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.