Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/pregatiri-de-paste-traditii-pascale-lapusene-de-la-rogoz.jpg)
Pregătiri de Paște: Tradiții pascale lăpușene de la Rogoz
Sâmbătă, 13 aprilie 2019, s-a desfășurat evenimentul „Tradiții pascale lăpușene”, în cadrul Casei Muzeu din satul Rogoz, localitate care se bucură de recunoaștere internațională datorită Bisericii „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril”, parte a Patrimoniului Mondial UNESCO.
Manifestarea a fost organizat de Primăria Târgu Lăpuș, Casa Muzeu Rogoz și Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Târgu Lăpuș. Consiliul Județean Maramureș a fost reprezentat de Laura Danci – șeful Serviciul Relații Publice, Raluca Costaș – consilier în cadrul Biroul Informare Turistică și Claudiu Dobrican – consilier în cadrul Compartimentului Promovarea Județului.
Evenimentul „Tradiții Pascale Lăpușene” și-a dorit să promoveze obiceiurile pascale, meșteșugurile transmise din generație în generație, portul popular și gastronomia specifică zonei, cu rețete secrete bine păstrate de-a lungul timpului.
Participanții au avut posibilitatea de a încondeia ouă și de a da o mână de ajutor la prepararea produselor specifice Sărbătorilor Pascale, alături de gazdele primitoare. Evenimentul s-a încheiat cu o degustare savuroasă, la care au fost invitați toți participanții.