Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 13 Martie , 2006
Poveste de dragoste cu nabadai
Disputa politica intre liberalii si democratii maramureseni a rabufnit saptamana trecuta cu violenta, semn ca niciodata cei doi lideri ai celor doua filiale de partid, Cristian Anghel si Mircea Man, nu s-au „iubit” cu adevarat. Piesa de teatru jucata de cei doi politicieni pe perioada posibilei fuzionari face parte din comedia del arte. Este adevarat ca regia acestei piese de teatru a fost semnata de liderii de la Bucuresti, ca si numarul de acte si distributia, dar la fel de adevarat este ca la noi in Maramures, situatia a fost putin diferita, pe motiv de orgoliu.
Pentru analistii politici ai locului era limpede ca Man si Anghel nu vor incapea niciodata „in aceeasi barca”. Liderul democrat nu a putut uita ca Anghel a fost si este cosmarul activitatii sale politice. In permanenta, cei doi au fost pusi in balanta si de fiecare data aceasta s-a inclinat in favoarea primarului baimarean. Pentru Man a devenit o chestiune personala ingenunchierea politica a liderului liberal. Din toata aceasta telenovela am inteles un lucru. Man este un tip orgolios. Mult mai orgolios decat ne inchipuiam. Pe undeva, este de inteles. Avea toate premisele unei cariere politice de succes. Stie sa poarte un costum si o cravata, are un fel de sarm, la prima vedere. Are chiar si putere de convingere, in anumite situatii. Fata de multi dintre politicienii cu pretentii, Man a aratat ca poate. Fata de Anghel, a fost in permanenta pe locul doi.
Este frustrant ca un primar, chiar si de municipiu resedinta de judet, sa-ti „ia fata” la fiecare confruntare politica, aici sau la Bucuresti. Anghel poarta costume impecabile, cravata se asorteaza cu sosetele si camasa, stie sa vorbeasca despre orice subiect, si stie sa faca politica. Ar fi fost unul din cei mai buni ministri, daca ar fi acceptat propunerea vehiculata in momentul formarii cabinetului Taricieanu. Asa, a ramas unul din cei mai buni primari din tara, cu toate criticile pesediste sau din alte zone politice, a ramas unul din cei mai buni lideri de filiala de partid, cu toate sfortarile jupanilor din politica maramureseana. Toate acestea au darul sa enerveze, sa irite, pe unul sau pe altul. Pe Man cu siguranta, chiar daca nu recunoaste. In dreptul liderului democrat nu prea este ce pune. Certuri, scandaluri iscate de declaratii inconstiente (dar gandite), sport la Parlament si cam atat Man a facut atat, cat a putut, iar Anghel a reusit cat si-a propus. Meciul continua.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.