Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ™ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2.
Luni , 25 Februarie , 2008
Plombele primarului Sabau
E an electoral si treburile nefacute de catre alesi se vad mai acut ca in ultimii trei ani. Gropile din drum s-au inmultit, s-au adancit, iar solutiile de ultim moment suna mai mult a disperare decat a rezolvare.
Cartea de vizita a unui primar este localitatea pe care o gospodareste. Realizarile sau esecurile politicii duse patru ani se vad in teren... Am urcat pe drumul Handalului din Ilba. Dupa multe manevre de slalom printre gropi, am ajuns la destinatie. Cand am coborat, am inceput sa le numaram: 10, 20, 30, ....50, dupa care am renuntat. Sunt prea multe. Obosesti sa le numeri, daramite sa treci de ele. Oamenii se plang ca isi distrug masinile pentru care au platit ani la rand. Intrebat de cand nu a mai lucrat pe acel drum, primarul din Cicarlau, Nicolae Sabau, a replicat: „De cand nu am mai avut bani!”. Apoi ne-a spus ca a fost „la judet” de unde i s-au promis bani pentru plombe... in asfalt. Reparatii, zice el, s-au facut in fiecare an: „Da’ cu ce sa repar, daca nu sunt bani? Acuma suntem in curs cu mai multe proiecte, cu repararea vaii Handalului, a Vaii Mari, avem asfaltari si pietruiri, is vreo 27 de kilometri de drum care sunt prevazuti pentru pietruiri si asfaltari. Proiectele... la studiul de fezabilitate se lucreaza acuma, pentru aductiunea de apa. Studiile de fezabilitate sunt gata, numai sa avem unde sa le punem, ca noi le facem, cheltuim bani, dar nu stim unde sa le punem”. Am ramas muti, cum adica face proiecte, dar nu stie unde sa le puna? Atunci pe ce cheltuie atatia bani? Dar s-a corectat inainte sa apucam sa il intrebam: „Nu ca nu stim unde sa le punem, ci nu ni-l primeste...”. Din nou incoerent. Apoi a trecut la a-si blama alegatorii, ca ei sunt „lungi la limba” si ca el le-a facut de toate: „Le-am bagat televiziune prin cablu, le-am bagat telefoanele, le-am adus autobusul pentru copii. Drumurile astea... nu se pusca din degete sa faci asa ceva”. Pe urma ne-a indemnat sa mergem la periferia Bucurestiului sau a Baii Mari, ca sa vedem ca asa arata drumurile de la periferia oraselor. Si sa fie asa, asta tot nu-l scuza de neglijenta. Aici, argumentul lui Sabau a fost ca nu el e cel care i-a neglijat, ci statul care „le-o desfiintat locurile de munca, le-o luat painea de la gura. Ei si-o luat banutii, i-o cheltuit pe ce-o putut, in loc sa-si faca cele trebuincioase. Acuma vin la primar, ca primaru’ are bani personali sa le... ieie”. Minereu in gropile de pe drum. Despre asta vorbesc localnicii si se plang ca in urma cu ceva vreme s-a pus minereu pe drum, pe post de plombe si ca li s-au uscat gradinile, dupa ce ploaia a impins minereul spre livezile lor ce margineau drumul. Nici vorba de asa ceva, zice primarul: „Fac propaganda, ca anul asta sunt alegerile!” O parte din cei cu care am discutat se plangea ca masinile lor stau mai mult in service decat acasa, din cauza gropilor pe care trebuie sa le treaca zi de zi. Bineinteles ca primarul le-a dat solutia: sa se duca mai incet, ca ei le-au stricat: „N-o fost masina primarului acolo de atatea ori, ca sa strice drumul. Ei o stricat”. Nu prea putem sa-l contrazicem. Adica, la partea la care spune ca masina lui n-a fost pe acolo. Daca ar fi fost nevoit sa mearga zilnic, probabil ca nu treceau patru ani pana sa se gandeasca sa repare drumul. Din punctul lui de vedere, drumul nu e necirculabil, daca nu mergi cu 100km/h. Apoi ne-a spus ca nu tot este stricat si ca sunt „anumite gropi”. Asa e la periferii, a revenit el. Prin martie, daca e adevarat ce spune, poate se va plomba drumul, cu bani de la Consiliul Judetean. El se vede un primar bun, care le-a facut oamenilor de toate si considera probabil ca are suficient capital electoral, cat sa mai castige o data alegerile: „Ar fi bine sa aiba un primar ca si mine, care sa se ingrijeasca de ei atat de mult. Si eu sunt dintr-o familie de 9 copii si am muncit si ne-am dus si am facut, nu stam numai la bufet si la ceaiuri, mai si muncim”. Asadar, din cele ce spune primarul, ilbenii arunca doar cu vorbe, ca el, de fapt, ii ingrijeste: le aduce pachete de sarbatori si niciun primar nu a facut atatea pentru localitatea aceea cate a facut el. „Nu se uita cate le-o facut primaru’ asta. Da’, pa dracu’.... Asa sa le ajute Dumnezeu, sa aiba sanatate! Ca tot asa, de Craciun, cu 50-60 de pachete i-am neglijat. Nu pot sa dau la bocotani, iar unul care are doua trei masini... l-am neglijat ca nu i-am facut asfaltu’. Ei l-o stricat”. Emotionant discurs. Primarul ne invita la el la birou, sa discutam fata in fata. In birou o sa vedem acte, care atesta ca totul este in regula. Noi am vazut pe viu cum arata drumul respectiv. Acuzatiile cum ca „acuma e an electoral si nu ar trebui sa credem nimic din ce ne spune gura lumii... nu tin. Domn’ primar, e an electoral. Macar acum ocupati-va de oamenii care acum patru ani au pus stampila pe numele dumneavoastra, pe buletinul de vot. Si ei au avut un aport si atunci nu a contat ca votantul a venit din birt sau de la ceai. A votat. In favoarea dumneavoastra, pentru ca a avut incerdere in ce ati promis. Probabil ati promis si ca in cei patru ani veti repara si drumul despre care acum ne spuneti ca va fi plombat.
Adriana SZABO adriana@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.