Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ™ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 25 Februarie , 2008
Pesedist de ocazie
In urma cu vreo doua saptamani, presedintele PSD Baia Mare, Mircea Dolha, a anuntat intr-o conferinta de presa ca organizatia pe care o conduce a primit adeziunea consilierului local PRM, Ioan Nemes. Liderul social-democrat a si afirmat ca din acel moment PSD are 7 consilieri locali si raportul de forte in cadrul forului administrativ baimarean incepe sa se schimbe. Tot la PSD Baia Mare a fost anuntata semnarea adeziunii de catre fostul viceprimar (ex-PRM) Ovidiu Stefan. Daca in cazul lui Stefan „partidul-mama” nu a spus mare lucru din moment ce el a fost demis prin ordin al prefectului pe motiv de incompatibilitate, la Nemes, PRM a reactionat. Saptamana trecuta, la Primaria Baia Mare a fost primita o adresa-cerere din partea PRM. Se solicita incetarea mandatului de consilier al lui Nemes datorita faptului ca el nu a fost dat afara din partid. Demisia lui Nemes a fost un act unilateral si, potrivit legii partidelor si a reglementarilor alesilor locali, un consilier ales pe o lista a unui partid nu poate ramane ales local al altui partid doar pentru ca el nu mai vrea sa fie in partidul de unde a fost ales. PRM a cerut ca Nemes sa fie inlocuit cu urmatorul de pe lista candidatilor la alegerile din 2004. Solicitarea este corecta, iar pesedistii baimareni au o problema. Cererea PRM a fost citita in Comisia Juridica. Dolha a replicat ca Nemes nu a semnat adeziune la PSD. El a mai spus ca sunt discutii cu Nemes, dar ca nu a fost semnat nimic. Dolha nu a vrut sa comenteze argumentele colegilor de Comisie. „Vom da un comunicat!”, a mai spus liderul PSD. Cererea a fost votata de comisie si va fi discutata in plenul sedintei de CL. La discutiile care vor urma, cu siguranta pot fi aduse ca argument casetele video filmate la conferinta de presa a PSD, ca si declaratiile ulterioare. Probabil prefectul Bondi se va sesiza si ar urma excluderea lui Nemes din CL si primirea altui peremist. Interesanta este „frica” pesedistilor de a recunoaste ca au gresit. Minciuna nu este o solutie barbateasca!
Nicolae TEREMTUS teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.