Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Stramtura este una dintre cele mai sarace comune din Maramures. Bugetul local este de doar 4 miliarde de lei vechi) bani care trebuie distribuiti in trei sate (Stramtura, Glod si Slatioara). Din aceasta cauza nu exista un pod peste raul Iza (cel de la Valea Luncii, inceput in urma cu patru ani, mai necesita investirea a 10 miliarde, numai ca anul acesta sunt alocate doar 400 de milioane). In zona mai exista locuinte fara curent electric sau apa curenta, iar banii pentru iluminatul public nu au mai venit demult.
Pana in urma cu cateva luni, peste 800 de localnici (25% din locuitorii comunei) beneficiau de ajutor social, practic cate unul la fiecare casa. Noroc (pentru bugetul local) ca s-au schimbat criteriile de atribuire, asa ca au mai ramas in plata doar 300. Inexistanta locurilor de munca a facut ca somajul sa se cronicizeze, asezarea neavand nici paduri bogate, nici teren agricol manos si nici oferta turistica drept alternative la saracie. Alta drama a satenilor e ca 74 dintre ei au sentinte definitive de retrocedare inca din 2003, dar nu au fost pusi in posesie, primarul Ioan Pasere, in calitate de presedinte al Comisiei locale de fond funciar, putand fi acuzat de refuz de punere in posesie, ceea ce ar atrage suspendarea sa din functie...
Operatiunea „Masina”
In 30 iunie, primarul a convocat Consiliul Local (CL) intr-o sedinta extraordinara pentru a se decide infiintarea Serviciului Public de Salubrizare. Inainte de inceperea sedintei (desfasurata pe sustache, „cu usile-nchise”), primarul a solicitat includerea pe Ordinea de zi a unui proiect privind cumpararea unui autoturism Dacia Logan pentru Primarie, desi institutia mai detine o Dacia Break si o Dacia Nova, pe care o “forjeaza” primarul (acesta sa fi fost motivul secretomaniei?)! Primarul a spus ca va vinde Dacia Nova achizitionata in urma cu 5 ani, iar acei bani vor constitui avansul pentru Logan, masina urmand a fi cumparata in sistem leasing. Hotararea a obtinut 6 voturi „pentru”, trei abtineri si un vot negativ si a fost adoptata. A iesit scandal, consilierul PRM Ioan Marchis contestand faptul ca nu s-a intrunit numarul de doua treimi din voturi, cum prevede legea, si ca va sesiza Prefectura, solicitand anularea hotararii care urma sa vaduveasca bugetul local de vreo 300 milioane lei.
La Primaria din Stramtura, in lipsa lui Pasare, viceprimarul Petru Mihnea a incercat sa apere prestigiul sefului: „am renuntat la hotararea cu Dacia Logan, pentru a nu se provoca zazanie. Prima Dacie am primit-o de la Judecatoria Tulcea (acolo avem si noi relatii) prin 1997, iar cea de-a doua am cumparat-o de vreo cativa ani si este cam obosita. Daca am vazut ca aia vor sa atace hotararea la Prefectura, am renuntat sa o mai legalizam.” Si asa a zburat Loganul, ca o Pasare.
Cine este Pasare?
De profesie inginer, Ioan Pasere se afla la al treilea mandat de primar, fiind ales pe listele PD, si „implineste” doi ani de cand bate drumurile Parchetului pentru niste nereguli forestiere. Conform declaratiei de avere, detine un apartament de 40 mp (valoarea de impozitare 141 milioane), o casa de 80 mp (valoare 72 milioane), ambele achizitionate in 2000, si un autoturism Seat Malaga cumparat prin ’98. Lipsesc informatii despre bani pusi deoparte, despre un local si magazin ABC situate in centrul satului, despre detinerea unor hectare de padure, averi pe care carcotasii din sat i le atribuie, la un pahar de vorba, in carciuma unde cu totii sunt curajosi. Nu stim cat de adevarate sunt zvonurile care circula, pentru ca in trei ani de existenta a GAZETEI, nu am reusit sa-l surprindem pe Ioan Pasere in timpul programului de serviciu, adica in Primarie.
Teofil IVANCIUC
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.