Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ™ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 29 Octombrie , 2007
Parada fitelor de Ziua Armatei Romane
Ziua Armatei Romane. O zi care trebuie bifata pe agenda de lucru a oficialitatilor. Costum, parfum, fard. Discursuri. Aceleasi cuvinte. Fete plictisite. Aceleasi nume. E drept ca nu-s vinovati pentru numele pe care-l au, insa poarta pe umeri responsabilitatea ca a disparut solemnitatea manifestarilor cu specific national. Pacat de acei batrani care aduc inca flori la monumentul Ostasului Roman.
Baia Mare, monumentul Ostasului Roman, 25 octombrie – Ziua Armatei Romane. „Stabii” institutiilor baimarene, aia platiti din bani publici, se apropie cu „mainile-n jeb” de locul unde fusese anuntata organizarea manifestarilor dedicate Zilei Armatei Romane. In spatele lor vin angajatii care le cara jerbele de flori pe care mai tarziu le vor depune la statuie, cand se vor uita cu coada ochiului spre fotografii care musai ca i-or prinde cu o expresie grava si afectata de solemnitatea evenimentului. Iti dai seama imediat ca majoritatea celor prezenti sunt acolo ca „trebe” (sa-i vada sefii, sa aminteasca presa despre ei, sau pur si simplu sa aiba pretext ca nu-s la serviciu). N-ai cum sa nu-i vezi cum unul cate unul se uita „cu invidie” la pustii de pe Campia Tineretului care savureaza tigara din „pauza de 12”. Daca te uiti in jur vezi si fete fericite: pe banci stau cu „maturile mascate” cei care trebuie sa presteze munca in folosul comunitatii, ca altfel nu primesc ajutor social. Fanfara incepe sa cante, poate-poate s-or mai apropia cativa „gura-casca”. Nici de aceasta data nu sunt elevi, semn ca nimeni nu s-a sinchisit sa spuna in scoli de organizarea manifestarii. Ici-colo vezi cate un batran tinand in mana o floare. Dar pe ei nu-i baga nimeni in seama si in mod sigur ei vor ramane ultimii care vor zice din suflet un Tatal Nostru cand vor lasa floarea la statuie. Unde-s parlamentarii de altadata? Fanfara canta. Au trecut insa mai bine de 20 de minute de cand trebuia sa se intoneze imnul, insa n-a mai venit nimeni. E clar. Elevii si-au terminat tigara, dar nu s-au apropiat de „multimea” cu angajatii institutiilor baimarene. Ne uitam dupa parlamentari, ca doar se anuntase printr-un comunicat de presa ca vor veni, insa nu vedem niciunul. Ii vedem insa pe cei din „fruncea” judetului, care saluta drapelul de lupta. Zambim usor cand auzim in difuzoare ca de Ziua Armatei Romane vor rosti alocutiuni Mircea Fechete, Gyöngyike Böndi, Kovacs si Istvan Ludescher... „Misto nume romanesti” ar gandi unii, insa nu fiti rai, ca nu-s ei de vina. Dar cuvantarile urmeaza dupa oficierea slujbei religioase (la care, de aceasta data, n-a venit niciun preasfintit). Discursurile colonelului Mircea Fechete, a presedintelui Consiliului Judetean Marinel Kovacs si al lui Aurel Ciolte din partea veteranilor de razboi au fost „bunicele” de aceea consideram ca ar fi meritat sa le auda cativa dintre elevii generatiei fast-food. Insa ne-a parut bine ca n-au fost elevi cand s-au intrecut in dezacorduri despre insemnatatea nationala a evenimentului „madam prefect” Gyöngyike Böndi si viceprimarul Baii Mari, Istvan Ludescher. Si de aceasta data s-au acordat diplome de onoare, insa acum doamna prefect a fost mai sobra si nu i-a mai mangaiat pe umar pe cei care s-au perindat prin fata ei (cum ii era obiceiul pana nu demult). „Ciiiz” La microfon se anunta inceperea „ceremonialului depunerii jerbelor de flori, in conformitate cu regulamentul militar”. Oamenii iau pozitia de „chiorat ochii” si incepe „defilarea”. Adevaratul spectacol incepe abia dupa ce se termina depunerea de coroane a celor din institutiile cu uniforma. Nu exageram cu nimic, insa majoritatea grupurilor care au urcat pe treptele monumentului Ostasului Roman erau „la tol festiv” de parca nu se pregatisera pentru o depunere de flori, ci pentru o parada a modei. Haine de piele de sub care iesea cate un picior dezgolit, gulere de blana, ciorapi in carouri, cizme si curele cu strasuri, posete aurii si, nu in ultimul rand, ochelari de soare (desi cerul era innorat) sunt doar cateva din elementele care s-au purtat in acest an de Ziua Armatei Romane. Ordinea in care au depus partidele politice coroanele n-a fost nici ea intamplatoare: PNL, UDMR, PD, PSD etc. Cei de la PC, chiar daca au fost mai in coada listei, au atras privirile asupra lor cu doua tipe bine coafate si in fuste mini care se unduiau pe treptele monumentului. O dovada in plus ca majoritatea dintre cei prezenti au fost acolo din obligatie este ca imediat dupa ce depuneau coroanele, oamenii plecau. N-am reusit sa ne dam seama care din grupul Inspectoratului Scolar avea fani in public, insa o femeie a stat „pe pozitie” sa faca poza cu telefonul mobil. Nu a fost o poza la nimereala, ca femeia ne-a intrebat taman pe noi „nu stiti, Inspectoratul Scolar o urcat cu coroana?”. Parada fitelor de Ziua Armatei Romane s-a incheiat cu defilarea Detasamentului de Onoare. Pacat ca doar batranii mai au onoarea sa aduca din suflet o floare la manifestarile cu specific national.
„Spiciurile” oficiale Gyöngyike Böndi: „Preasfiintiile voastre (nu era niciun preasfintit in zona, n.red), onorata asistenta. Ziua Armatei Romaniei reprezinta unul din momentele de sarbatoare ale tarii, prilej cu care va cinstim pe voi, cei care ati imbracat haina militara pentru a sluji patria sub faldurile drapelului de lupta. Aceasta zi are si o incarcatura emotionala in care fiecare dintre noi ne indreptam gandurile cu aleasa cinstire catre cei care de veacuri au aparat idealurile proprii ale poporului roman. (...)In aceasta zi de sarbatoare in care ne cinstim ostirea adresez sincere felicitari in special personalului militar si civil, cadrelor militare, de rezerva precum si veteranior de razboi din Maramures. Va doresc multe sanatate, multe bucurii alaturi de cei dragi. Fie ca Dumnezeu sa ocroteasca armata si s-o poarte mereu spre biruinta. La multi ani!”. *** Istvan Ludescher: „Serbetorim astazi ziua consacrata a Armatei Romane. Cand spui armata romana te gandesti inainte de toate la trecutul zbuciumat al neamului si al popoarelor de pe aceste meleaguri, trecut care a adus nenumerate amenintari pentru fiinta nationala, pentru libertatea, independenta si suveranitatea statala a Romaniei. Armata Romana prin jerfele de sange si-a indeplinit misiunea istorica de aparare atat in marile cob...colbe...coflagratii, cat si cu ocazia altor conflicte amenintatoare. Cand spui armata rumana te gandesti si la prezent care inseamna nenumerate sacrificii pentru mentinerea pregatirii de lupta a militariilor pe timp de pace, pe pemantul patriei. (...)”
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.