Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 19 Februarie , 2007
ORGANIZAREA LA MODUL – IMPERATIV
De la inceputuri, noi, oamenii ne-am dat seama ca nu putem trai separat. Ne-am constituit in ghinte, familii, asociatii, comunitati si religii. Exista necesitatea de a ne organiza obstesc, cu sarcini bine definite, pe categorii sociale. Astazi societatea romaneasca incearca modul democrat de a se conduce, departandu-se de o conducere dictatoriala, unde unul ori un grup restrans, hotarasc, iar ceilalti se supun. Avem incredere ca acele vremuri au apus, iar institutiile statului sa se consolideze si sa fie eficiente. Pe langa dorinta de libertate, poporul roman a dorit sa intre in Uniunea Europeana, deziderat pe care l-a obtinut. In Europa am fost dintotdeauna, dar UE e o elita din care facem parte. Aderarea este un fapt concret, dar integrarea este la indemana noastra. Pentru acest lucru avem nevoie si de bani, dar si de obiective clare. Cu cat mai multe proiecte depuse pentru comunitatea noastra, cu atat mai multe sperante implinite. In Maramures, avem mai multe asociatii ale comunitatilor care au ca scop: dezvoltarea zonelor. Este imperios necesar ca proiectele specifice zonei Maramuresului, sa coincida cu dorintele locuitorilor si ele sa faca parte dintr-o structura organizatorica. De aceea colaborarea dintre primarii si Consiliul Judetean este cheia acestei rezolvari. Avem toate premisele ca sa reusim in tot ceea ce intreprindem. Iar unitatea, indiferent de religii, optiuni politice, sex sau varsta sa fie spre binele tuturor.
Deputat,
Ioan BUDA
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.