Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 27 Iunie , 2005
Obstructie la constructie
Viceprimarul din Baia Sprie, Octavian Cernestean, gratulat si cu titulatura de “baron PSD”, isi foloseste toata influenta, prietenii si familia, pentru ca firma ginerelui sau sa poata construi un supermarket in “buricul targului”. Firma de familie, Luceafarul SRL, declarata perdanta a licitatiei pentru atribuirea terenului pe care urmeaza sa se construiasca un supermarket, a contestat in instanta decizia autoritatilor locale, iar solutionarea cauzei poate dura mult timp.
Practic, se spune ca Octavian Cernestean nu poate concepe ca taman in orasul sau, ii va lua cineva „cascavalul” - chiar daca acel „cineva” este prestigiosul concern german Tengelmann (prin SC Plus Discount Romania). Pana acum, doua comisii de evaluare au considerat ca, din punct de vedere social-economic, oferta germanilor este cea mai avantajoasa pentru comunitatea locala (cu toate ca “vicele” a influentat stabilirea criteriilor de selectie a ofertelor).
Indignat ca Primaria Baia Sprie a incheiat contractul de concesiune cu firma SC Plus Discount Romania, viceprimarul pesedist a mai facut un pas pentru blocarea actiunilor investitorului ce apartine de concernul german: SC Luceafarul i-a chemat la Tribunal pe reprezentantii Consiliului Local, ai Primariei si chiar pe cei ai firmei Plus.
Ceea ce e grav pentru locuitorii orasului e imposibilitatea inceperii constructiei supermarketului si amenajarea zonei din apropierea acestuia pana la solutionarea litigiului. In mod sigur, Cernestean este incantat. In documentul depus la Tribunalul Maramures in 20 iunie se cere “anularea licitatiei publice pentru concesionarea terenului din proprietatea orasului Baia Sprie si suspendarea procedurii si a demersurilor de incheiere a contractului de concesiune pana la solutionarea irevocabila a cauzei, cu cheltuieli de judecata”. Avocatii care vor pleda pentru sustinerea interesului societatii Luceafarul sunt Florin Cernestean (fiul viceprimarului din Baia Sprie) si Ioan Blajan. Vom reveni cu amanunte despre solutionarea acestui caz.
Mircea CRISAN
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.