Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 5 Iunie , 2006
Nesimtirea, ca politica
Ultima sedinta de Consiliu Local a fost dezastru. Subiectul a fost tratat de noi, dar revenim, deoarece pe langa toate cele intamplate a avut loc, spre sfarsitul sedintei, o „actiune” de toata frumusetea indreptata spre Petre Mitru, in calitate de administrator al Centrului de Afaceri Millenium. Cu siguranta, voi fi acuzat ca tin partea lui Mitru in disputa surda dintre una din mintile luminate ale orasului si cateva capete care au, probabil, un singur neuron. Mitru este un tip care face proiecte, multe, si le face bine. Mitru este tipul care este la baza a cam tot ce s-a facut in Baia Mare-Maramures din punct de vedere al proiectelor etc. Evident, a lucrat cu colegi de-ai lui, cu o echipa din care multi au plecat. Cei ramasi trag la caruta asta, numita „sa punem umarul la dezvoltarea orasului, a zonei”. Putini stiu ca Mitru a fost consultat, sau a executat proiecte pentru Consiliul Judetean, in decursul anilor, care erau apoi prezentate de politicieni ca fiind „revelatii dupa o noapte de somn”. Ar fi multe de spus… La ultima sedinta de CL, Mitru trebuia sa prezinte un raport referitor la Centru Millenium. Soldat disciplinat, Mitru s-a prezentat cu cele cerute de ilustrii nostri consilieri. Nu intru in detalii tehnice, nu acestea sunt fondul problemei. Felul in care acest om a fost tratat de niste efemeri consilieri merita o analiza, nu de presa, ci din partea partidelor, a executivului Primariei si din partea nu mai stiu cui. Mitru a fost tratat precum un „pres”. Alexandru Metes si Dumitru Matei l-au „incoltit” cu intrebari incomode pe „meseriasul” Mitru. Consilierii revelatiilor de moment intrebau si nu asteptau raspuns, Metes a aruncat raportul si a avut aprecieri jignitoare la adresa unui om care a lucrat de ani de zile pentru aceasta comunitate, aproape pe gratis. Calitatea de administrator la Millenium este platita cu ceva peste salarul minim pe economie. In concluzie nu pentru bani sta Mitru acolo, ci pentru ca este obisnuit ca atunci cand se apuca de o treaba sa o duca la bun sfarsit. Este absolvent de electronica, nu mecanica agricola, a facut matematici la nivel de excelenta si stie totul despre proiecte. In ceea ce priveste aprecierea lui Metes, si nu numai, ca nu ar fi un bun manager, administrator etc, le reamintim consilierilor PSD ca Mitru are firma de la inceputul anilor ’90, ca nu falimentat firme ca unii si nici nu are datorii de toate soiurile. De-abia astept sa vad acel minunat incubator de afaceri „din parc”!
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.