Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ™ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 24 Iulie , 2006
MISA, promotor al taberei din Maramures
Recent, pe site-ul oficial al MISA a fost postat programul unei tabere de Ayurveda din perioada 10-16 iulie (o repetitie a taberei de anul trecut, desfasurata între localitatile Cavnic si Budesti si consemnata de publicatia noastra). Potrivit MISA, organizator al taberei de anul trecut a fost Asociatia Nationala pentru Promovarea Medicinelor Neconventionale (ANM), însa seful taberei a refuzat sa explice legatura cu controversata scoala de yoga, si, contrar informatiilor MISA, a sustinut atunci ca organizator este asociatia „Prietenii Naturii”. Mai mult, organizatorii au sustinut ca tabara nu are nimic de-a face cu yoga, desi programul a inclus si HATHA-YOGA, una dintre cele mai cunoscute forme de yoga din Occident.
Desi scopul declarat al taberei era unul benefic, organizatorii taberei din 2005 au fost extrem de suspiciosi în legatura cu descinderea noastra, avertizandu-ne ca, „daca va fi un articol urat, nu scapati de judecata, nu discutam”. La finalul taberei, pe site-ul MISA a fost publicat un articol care se încheia cu urarea „va asteptam cu drag si la editia 2006 a acestei tabere”. De unde am putea deduce ca evenimentul a devenit unul traditional.
Interesant e faptul ca, potrivit MISA, în doctrina yoghina, „una dintre practicile puternice pentru vindecare este Shivambu Shastra, respectata de mii de ani ca “mama a medicinii ayurvedice” si cunoscuta în mod obisnuit ca terapia cu urina proprie (literal, Shivambu înseamna apa lui Shiva, facand referire la caracterul favorabil al acestei practici - terapia cu urina proprie era privita ca una dintre manifestarile divine ale inteligentei cosmice si a fost folosita astfel de yoghinii indieni pentru “a trezi si ridica energia Kundalini pana la al treilea ochi”). Cert este ca au fost luate masuri drastice de paza si monitorizare, caracterul “secret” al activitatilor fiind un argument pentru a considera ca sunt destinate doar initiatilor, beneficiari ai “integrarii în absolut”.
Ioana LUCACEL
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.