Newsletter

Ultimele comentarii

Luni , 23 Februarie , 2009

Minaur, intre legenda si colaps financiar

Saptamana trecuta, a debutat returul sezonului 2008-2009 din Liga Nationala de Handbal masculin. Echipa cu cele mai bune rezultate nationale si internationale din istoria Maramuresului, Minaur Baia Mare, a intalnit Univ. HCM Poli. Izom. Timisoara. Minaurul incepea acest meci de pe pozitia a 12-a a clasamentului, cu doar 9 puncte, fiind exact deasupra liniei care separa echipele care continua in Liga Nationala de cele care vor retrograda. In fata unui numar surprinzator de mare spectatori, tinand cont de ora si ziua de disputare a meciului, baimarenii au practicat un handbal excelent in prima repriza, dominandu-si autoritar adversarii din Timisoara si incheind-o cu un avantaj de 7 goluri, cu scorul de 12-5. Parea ca timisorenii sunt victime sigure, iar Minaur va inregistra, la sfarsitul meciului, un plus serios in sectiunea de golaveraj a clasamentului. Din pacate pentru baimareni, a doua parte a jocului a fost complet opusa primei reprize, iar echipa Minaur s-a vazut dominata clar, victoria la un gol diferenta fiind obtinuta in extremis si dupa foarte mari emotii. Conform noului presedinte executiv al clubului, domnul Radu Bogdan Mare, la sedinta tehnica de dupa meci, s-a ajuns la concluzia ca diferenta enorma dintre jocul practicat in prima si a doua repriza se datoreaza, in egala masura, unei caderi psihice care nu are nicio explicatie sau scuza, unei caderi fizice, de inteles dupa prima repriza extrem de consumatoare din acest punct de vedere si jocului mult imbunatatit al timisorenilor, in principal prin schimbarile foarte bune facute de antrenorul Timisoarei, Vuckovic. Titularul postului de pivot Mirkovic a fost inlocuit de Corlija care, conform domnului Mare, a facut cea mai buna repriza de la transferul la Timisoara si, in plus, jocul centrului Fenici Cristian s-a tranformat radical in bine, in cea de-a doua repriza. Pana la urma, a fost un spectacol frumos, plin de emotii si care, in final, a avut si happy end, asa ca nu putem fi nemultumiti. Asta nu inseamna insa ca problemele Minaurului s-au terminat. Presedintele Mare ne-a declarat ca, in acest moment, clubul are datorii restante inca din noiembrie fata de jucatori si furnizorii de servicii, iar perspectivele sunt destul de sumbre, tinand cont ca nu sunt sanse sa fie primiti bani de la Consiliul Judetean sau Local, vreme de mai multe luni de acum incolo. In prezent, se incearca aducerea mai multor firme care sa sponsorizeze echipa si sa ajute clubul sa treaca peste situatia dramatica in care se gaseste. Domnul Mare sustine ca principalul fel in care Minaur incearca sa largeasca numarul de sponsori este prin atragerea unor firme mai mici, care sa sprijine echipa, fiecare, cu suma pe care si-o permite. In schimb, Minaur va asigura prezenta unui banner al sponsorului la meciurile echipei si, in plus, doreste ca echipa sa fie prezenta, mai mult si activ, in viata acestor firme de care este sprijinita, pentru a creste mediatizarea acestora si, evident, a avea mai multi clienti. Nu trebuie uitati nici suporterii, prezenta acestora, cel putin la meciurile de acasa, constituindu-se intr-un plus serios pentru jocul oricarei echipe. In acest sens, Minaur a pus in vanzare abonamente care costa doar 25 de lei, pentru toate cele 7 meciuri ale returului disputate acasa. George GINGUTA