Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 3 Septembrie , 2007
Marketing PSD: vot impotriva!
Sedinta Consiliului Local de saptamana trecuta a mai demonstrat inca o data ca multi dintre alesii locali voteaza proiectele de hotarare dupa ureche si doar daca au vreun interes. La pozitia 35 a borderoului de sedinta a fost o solicitare din partea unei tinere, fost membru in Consiliu Local al Tinerilor si reprezentant al tinerilor din Europa de Est in echipa de tineret a Ansamblului Regiunilor Europene-ARE, de a primi o finantare pentru a putea participa la cea de-a 6-a editie a Scolii de Vara pentru tineri, in Marea Britanie. Solicitarea a fost de 600 de euro (contravaloarea in lei) pentru a acoperii cheltuielile cu deplasarea. Consilierii pesedisti si unul liberal nu au fost de acord si au taiat-o de pe lista. Asta in conditiile in care a fost aprobata o gramada de alte proiecte de finantare a fel si fel de manifestari de genul: 30 de ani de rugby, organizarea de manifestari stiintifice, manifestari ale unor licee, trofeul Maramuresului la handbal fete, cupa Minaur, cupa eXtrem, cupa Explorari sau concurs de bridge. Una peste alta, zeci, sute de milioane de lei vechi pentru manifestari care aduc sau nu ceva pentru Baia Mare. Cazul tinerei care ar reprezenta Romania la o Scoala de vara, locul unde tinerii europeni invata sa fie conducatorii de maine, este emblematic pentru actualul CL. De ce sa dam o sansa tinerilor, mai bine bagam bani in fel si fel de manifestari, cu predilectie sportive (acolo unde sponsorii si actionarii asteapta bani de la buget in loc sa cotizeze ca doar de asta sunt sponsori si actionari) din care nu ramanem cu aproape nimic. Absurdul situatiei a fost semnat de liberali, dar fara succes. O mana de ajutor liberala Cel care a ridicat problema tinerei a fost Cristian Niculescu-Tagarlas. „Am ramas cu un gust amar. Nu stiu de ce atata inversunare. Putem da bani pe fel si fel de prostii si cand este vorba de instruirea unor tineri ne opunem. Am hotarat ca PNL Baia Mare sa stranga suma respectiva si o vom ajuta noi pe tanara sa mearga la acea Scoala de Vara”, a spus Niculescu-Tagarlas. Presedintele liberalilor baimareni a facut mereu lobby pentru proiecte care ajutau tinerii cu ocazia unor manifestari educationale, ori culturale. Pesedistii contra Dupa epuizarea proiectelor de pe borderoul de sedinta s-a trecut la cel suplimentar care avea trei proiecte de hotarare. La primul punct s-a cerut vot favorabil pentru obiectivul de investitii: „Studiu de Fezabilitate. Diminuarea poluari lacului de acumulare Firiza”. Un proiect ce primeste finantare de opt milioane de euro. Aici a fost o adevarata disputa intre pesedisti si restul consilierilor. Cu toate explicatiile, pesedistii au votat impotriva. Discutiile au continuat si dupa vot. Se pierdea o finantare externa importanta. Dupa o alta runda de discutii, s-a vazut ca Mircea Dolha a lasat impresia ca a inteles care e problema. S-a cerut un nou vot si consilierii cu mainile ridicate strigau la Dolha sa voteze pentru. Ca in filme, consilierul PSD a ridicat mana si a votat impotriva colegilor lui de partid. A urmat o scurta discutie intre el si Dumitru Matei, cel care este seful consilierilor PSD. In compensatie, la al doilea proiect cu o finantare importanta, retea regionala de centre de afaceri si marketing, Dolha a votat disciplinat cu ceilalti consilieri pesedisti, impotriva. Proiectul a cazut. Intelege fiecare ce vrea. Cert este ca primarul Cristian Anghel a anuntat programul de sedinte pe septembrie. „Vom avea sedinta ordinara in a treia decada, una extraordinara la sfarsitul lunii si una de indata pentru proiectul cu centrul regional de centre de afaceri si marketing.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.