Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Miercuri , 25 Iunie , 2008
Maramuresul – centru al romanilor de pretutindeni
Uniunea Interregionala „Comunitatea Romaneasca din Ucraina” si Uniunea Regionala a Romanilor din Transcarpatia „Dacia” au organizat de curand a opta editie a „Simpozionului International din Dreapta Tisei”. Ioan Botos, presedintele comitetului organizatoric, ne-a spus ca simpozionul a fost un succes si prin faptul ca, la intalnirea la care au participat reprezentanti din Maramures si reprezentanti ai tuturor comunitatilor de romani din Ucraina, s-au abordat principalele probleme ale romanilor din Ucraina: „Principala problema e legata de sistemul de invatamant. Are loc o ucrainizare brutala. Cu ocazia Simpozionului, a fost lansat un protest catre Ministerul Invatamantului de la Kiev in legatura cu noua lege care prevede ucrainizarea unor discipline ce se predau in scolile nationale. Protestele vor fi facute si din partea celorlalte minoritati din Ucraina”. Trebuie stiut ca se poarta in continuare discutii privind constituirea unui Centru al Romanilor de Pretutindeni in Baia Mare. „Prin sprijinul autoritatilor judetene, Maramuresul isi reia functia pe care a avut-o de la bun inceput, sa fie un nucleu pentru romanitate. Constituirea acestui centru ar insemna foarte mult pentru romanii din afara granitelor, pentru ca se stie ca Maramuresul nu s-a plecat in fata problemelor nicicand. Inca nu am vorbit cu noua conducere a Consiliului Judetean, dar speram sa sustina ideea. Asta, pentru ca, sustinandu-ne pe noi, sustin si Maramuresul care va deveni un centru pentru toate comunitatile de romani din jurul granitelor. Asta ar fi o cinste pentru judet, pentru ca aici ar trebui sa fie inima Romaniei. Tot mai multi inteleg asta si cred ca, pana la urma, asa va fi. Demersurile vor incepe cat mai repede cu putinta. Existand un asemenea centru, altfel se poate lua atitudine cand romanii din afara granitelor au probleme. Primul numar al revistei Familia Romana, editata de acum in Baia Mare, a avut un ecou deosebit in comunitatile romanesti din Ucraina. Se poate spune ca a ajuns in toate colturile din Ucraina, la toate comunitatile de romani, fie ca le-au dus reprezentantii lor, fie ca le-am trimis noi”, a spus Botos. In privinta proiectelor Uniunii Regionale a Romanilor din Transcarpatia „Dacia”, va putem spune ca in zilele urmatoare va avea loc o manifestare culturala in colaborare cu Asociatia „Morarita” de la Oradea. Este vorba despre un schimb cultural, aflat la a V-a editie, pentru circa 70 de copii, pe parcursul unei saptamani. Pentru luna viitoare exista deja o invitatie la o Scoala de vara, pe teme de istorie, in Deva, unde vor participa si profesori din Transcarpatia.
Mircea CRISAN mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.